Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate

Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

11.08.2022 17:12
debata (11)

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8 milióna eur a súkromná Union ZP zase vyše dvoch miliónov eur. Platobná schopnosť zdravotných poisťovní je podľa úradu zabezpečená.

„Hospodársky výsledok spoločnosti bol významným spôsobom ovplyvnený vyššou dynamikou výdavkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, najmä z dôvodu doliečovania poistencov v postcovidovom období od začiatku roka 2022. Zároveň sa na hospodárskom výsledku spoločnosti začal prejavovať rast cien v súvislosti s negatívnym vplyvom inflácie,“ reagovala pre TASR štátna VšZP. Potvrdila, že aj napriek účtovnej strate, ktorú oficiálne vykazuje, je spoločnosť v dobrej finančnej kondícii a poskytovaná zdravotná starostlivosť bude aj naďalej zabezpečená adekvátnymi zdrojmi.

Union ZP ako dôvod straty uvádza v prvom rade nedostatočné financovanie zo strany štátu. „Štát platí poistné za poistencov štátu v nedostatočnej výške, ktorá nepostačuje na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotné poisťovne