Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala agentúra ACRC na prelome júna a júla pre Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci so Slovenskými elektrárňami.
Cieľom prieskumu bolo podľa SFPA zistiť vnímanie klimatickej zmeny, závislosti na dovoze plynu z Ruska, technológií z pohľadu prístupu k zmene energetiky v budúcnosti, alternatívnych zdrojov elektriny a akceptovateľnosť jadrovej energie v spoločnosti.
Slnko, jadro, vietor… a voda
Na otázku, ktorý zdroj energie by si vybrali pre zníženie emisií, oslovení ľudia vybrali najmä solárne elektrárne (38 %). Na druhom mieste boli jadrové elektrárne (17 %), veterné (16 %) a vodné elektrárne (16 %). Až na chvoste skončili geotermálna energia (7 %) a spaľovanie biomasy (6 %).
Energetický expert Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Karel Hirman upozornil, že geotermálna energia má na Slovensku doposiaľ veľký nevyužitý potenciál, a to najmä v oblasti vykurovania.
Podľa analytičky Evy Sadovskej z WOOD & Company sa totiž Slovensko nachádza z veľkej časti na horninovom podloží, ktoré získavaniu „energie zo zeme“ doslova praje, z potenciálu tohto zdroja energie však momentálne využívame v súčasnosti iba približne dve percentá.
Čítajte viac Európsky plán s plynom narazil. Štáty nechcú byť solidárne„Na Slovensku bol stanovený energetický potenciál geotermálnych vôd na 5538 megawatt tepelnej energie,“ uviedla Sadovská. Teplo z geotermálnej energie sa v súčasnosti využíva na vykurovanie v Seredi, Galante, Veľkom Mederi a v Šali. Do fázy realizácie sa aktuálne dostali projekty v Kežmarku a Čižaticiach, v prípravnej etape je tiež obnovený projekt Ďurkov, kde je akcionárom štát. Realizovať sa majú aj investičné zámery v okolí Žiaru nad Hronom a Prešova, kde sa – na Slovensku pilotne – počíta aj s výrobou elektrickej energie z geotermálnych zdrojov.
V otázke o zemnom plyne by traja z piatich obyvateľov Slovenska boli rozhodne (24 %) alebo skôr za (37 %) zníženie závislosti od jedného dodávateľa.
Prieskum verejnej mienky, ktorý vykonala agentúra ACRC na prelome júna a júla pre Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci so Slovenskými elektrárňami.
Rastie aj popularita jadra
Odlišne vnímajú situáciu ľudia žijúci v 20-kilometrovom okolí jadrových elektrární. Takmer polovica, teda 43 % z nich, podľa prieskumu vidí na prvom mieste v boji s klimatickou zmenou jadrovú energiu. Slnečná energia je s odstupom na druhom mieste s 24 % a veterná na treťom s 18 %.
Z prieskumu tiež vyplýva, že až polovica respondentov by chcela znížiť výrobu elektriny z uhlia, no až 32 % respondentov by výrobu z uhlia zachovalo a 18 % dokonca zvýšilo.
V porovnaní s rokom 2015 možno pozorovať výrazný nárast v podpore jadrovej energie. Rozvoj jadrovej energetiky podporuje 7 z 10 obyvateľov Slovenska, čo je za poslednú dekádu nárast o takmer 12 %.
Zároveň, za dostavbu Mochoviec sa vyjadrilo 62 % respondentov. Podpora pre jadro narástla najmä v okolí jadrových elektrární, kde od roku 2015 o 40 % stúpol počet respondentov, ktorí si myslia, že je potrebné pokračovať v prevádzke a dostavať nové jadrové elektrárne. „Výsledky prieskumu, ktoré sme porovnali s predchádzajúcim prieskumom ukazujú, že podpora jadrovej energetiky, súhlas s jej prevádzkovaním aj vnímaním jej bezpečnosti, výrazne narástla v rámci spoločnosti a ešte významnejšie u obyvateľstva, ktoré žije v okolí elektrární“, dodáva Michal Imre, riaditeľ pre výskum spoločnosti ACRC, ktorá prieskum realizovala.