Heger má troch nových ministrov, rezort školstva zatiaľ chce viesť sám

Prezidentka Zuzana Čaputová už dostala od premiéra Eduarda Hegera mená kandidátov na ministerské posty, z ktorých odchádzajú nominanti SaS.

10.09.2022 12:42 , aktualizované: 15:57
Heger Foto: ,
Predseda vlády SR Eduard Heger.
debata (115)

Uviedol to v Sobotňajších dialógoch samotný premiér Heger. Potvrdil to aj prezidentský palác. Premiér však zatiaľ konkretizovať mená, ktorí to sú. Vyjadril sa len k ministerstvu školstva. Kým sa nenájde vhodný kandidát, chce rezort viesť sám. Potvrdil však, že pôjde o odborníkov, nie o straníkov.

„Prezidentke som odovzdal tri mená, pri rezorte školstva som ju požiadal, aby zatiaľ poverila riadením rezortu mňa, kým dáme meno, s ktorým budeme všetci spokojní,“ podotkol v relácii. Konkrétne mená neoznámil.

Verí, že bude čoskoro uzavretý aj výber kandidáta na šéfa rezortu školstva. Cieľom je, aby boli všetky štyri nominácie odborníci. „Vymenovanie ministrov je v rukách prezidentky,“ do­dal.

Podľa medializovaných informácií by ministrom hospodárstva mal byť Karel Hirman, v prípade ministerstva zahraničných vecí sa najviac skloňuje meno Rastislava Káčera.

Lucia Ďuriš Nicholsonová Čítajte viac Matovič podráždil Nicholsonovú, keď nazval Gröhlinga obuvníkom: Igor, daj si konečne K.O.

Matovič: Nechceme konať unáhlene

Pri výbere nového ministra školstva koalícia nechce urobiť unáhlené rozhodnutie. Uviedol to líder vládneho hnutia OĽANO a minister financií Igor Matovič. Dodal, že majú viacero zaujímavých kandidátov.

„Každý z kandidátov na ministra školstva je nezávislý fachman v odbore tak ako traja ostatní noví ministri,“ skonštatoval Matovič na sociálnej sieti.

Gröhling: Je to hazard so vzdelávaním detí

Nemať meno nového ministra školstva je hazard so vzdelávaním detí, tvrdí končiaci šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS). Reagoval tak na slová premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ktorý požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby ho dočasne poverila vedením ministerstva školstva, keďže výber kandidáta na ministra nie je uzavretý.

„Nástupcom rozhodne nemôže byť dočasne poverený premiér na čiastočný úväzok. Naopak, školstvo si zaslúži pripraveného a rozhodného ministra, ktorý prevezme rezort a všetky jeho úlohy,“ tvrdí Gröhling. Ako pripomenul, nový minister musí do jari 2023 splniť reformné opatrenia potrebné na tretiu platbu z plánu obnovy. Potrebuje na to podľa neho rozhodnosť, schopnosť rokovať naprieč koalíciou, podporu strán a hlavne skorý nástup a spoznanie problematiky na ministerstve.

Poznamenal, že už dva mesiace mohol svojho nasledovníka vo funkcii oboznamovať s problematikou a pripravovať ho na všetko, čo ho na ministerstve čaká. „Ak si zvyšok koalície vybral, že uprednostní funkciu pre ministra Matoviča, mali mať pripravené meno za môjho nástupcu na ministerstve školstva,“ dodal.

Hlas: Neexistujúci premiér Heger

Hegerov záujem dočasne riadiť rezort školstva je dôkazom jeho zlyhania i zlyhania koalície, tvrdí strana HLAS-SD. Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) na demisiu. Koalícia podľa lídra strany strávila celé leto vlastnými spormi a dosiaľ nenašla náhradu za ministrov v demisii. Strana Hlas-SD to uviedla v tlačovej správe.

„Neexistujúci premiér Heger, ktorý už nedokáže odpovedať ani na tie najjednoduchšie otázky, chce riadiť vládu v krízových časoch, popri tom prevziať politickú zodpovednosť za troch nových ministrov, a, navyše, riadiť ministerstvo školstva. To všetko s menšinou poslancov v parlamente,“ vyjadril sa Pellegrini. Dodal, že Heger sa alebo zbláznil, alebo si z občanov robí žarty.

Menšinová vláda podľa strany musí skončiť, pretože ohrozuje záujmy občanov Slovenska. Tí podľa Pellegriniho potrebujú vedieť, že im vláda pomôže so zdražovaním i nárastom cien energií, keďže mnohí z nich sa ocitajú v existenčnej kríze. „A predseda vlády ich ubezpečuje, že tak, ako skvele zvládol pandémiu, zvládne aj energetickú krízu. Pán Heger, pandémia sa vďaka vašim vládam skončila tisíckami zbytočných obetí na životoch! Slovensko si nemôže dovoliť ďalšiu pohromu, ktorá ho s vami neodvratne čaká. Prosím vás, zachovajte si posledné zvyšky osobnej cti a podajte čím skôr demisiu," vyzval líder strany Hlas-SD.

© Autorské práva vyhradené

115 debata chyba
Viac na túto tému: #Hegerova vláda