Radičová: Heger nemôže ustáť Matovičove neuvážené rozhodnutia

Premiér Eduard Heger nemôže ustáť neuvážené rozhodnutia predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a ministra financií Igora Matoviča, uviedla bývalá premiérka a sociologička Iveta Radičová v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

12.09.2022 14:57
Iveta Radičová Foto: ,
Bývalá premiérka a sociologička Iveta Radičová.
debata (12)

V súvislosti s letnou koaličnou krízou, ktorá vyvrcholila odchodom strany Sloboda a Solidarita (SaS) z koalície a demisiou ministrov nominovaných touto stranou, skonštatovala, že premiér má isté kompetencie, a to pohroziť demisiou alebo môže navrhnúť odvolanie tých, ktorí v koalícii robia problémy. Radičová však nechcela povedať, ako by sa na Hegerovom mieste rozhodla, pretože podľa jej slov nemôže premiérovi radiť.

VIDEO: Žiak: Noví ministri si s Matovičom len pošpinia meno
Video
Žiak: Noví ministri si s Matovičom len pošpinia meno.
Miroslav Žiak Čítajte viac Žiak pre Pravdu: Noví ministri si s Matovičom len pošpinia meno. Vydržia mesiac

Sociologička zároveň skritizovala pôsobenie koaličných i opozičných politických lídrov voči občanom. Ich správanie a rozhodnutia nazvala nezodpovednými, neospravedlni­teľnými až urážajúcimi. „Svojich voličov zahnali do zákopovej vojny a otvorili ďalšiu vojnu medzi občanmi. Ja by som veľmi vyzývala občanov, aby sme pochopili, že krízové časy vieme zvládnuť len vtedy, keď bude platiť veta „musíme si navzájom pomáhať,“ tvrdí Radičová s tým že koaličná kríza sprevádza súčasné vládnutie od začiatku. Bývalá predsedníčka vlády nevníma pozitívne odchod strany SaS z koalície. Dodala, že je neprijateľné, akým spôsobom presadzuje svoje rozhodnutia hnutie OĽaNO. Radičová zdôraznila, že v prípade menšinovej vlády sa musia dodržiavať isté zásady. „Je absolútne vylúčené, aby sa vláda obrátila so schvaľovaním zákonov na fašistické strany. To by bolo pošliapanie základných hodnôt,“ uviedla.

VIDEO: Takáč: Koalícia vydrží týždeň a prinesie chaos
Video
Takáč: Koalícia vydrží týždeň a prinesie chaos.
Richard Takáč Čítajte viac Takáč pre Pravdu: Protesty neorganizuje piata kolóna Ruska. Zafinancovať ich dokáže Smer

Radičová dodala, že Matovič má široké spektrum ľudí, do ktorých si „môže udrieť, len akosi práve pri tých, ktorí mu najviac podrážajú nohy spochybnením vlajkovej protikorupčnej lode, mlčí,“ uviedla sociologička, ktorá mala na mysli predsedu parlamentu Borisa Kollára a predsedu opozičnej strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica. „Tu neurobí zásadné politické vyhlásenia,“ doplnila. Bývalá predsedníčka vlády v relácii taktiež uviedla, že noví nominanti na ministrov majú šancu prijať nápomocné riešenia, ak sa im podarí prv vo vláde vyjednávať o zákonoch, následne predkladať riešenia a dokážu nájsť dostatočný počet hlasov najmä od strany SaS. „Karla Hirmana, ktorý má byť ministrom hospodárstva, veľmi dobre poznám, robil mi poradcu a vie dobre vyjednávať,“ povedala Radičová.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Iveta Radičová #Eduard Heger