Celková úmrtnosť bola v septembri o 0,4 percenta nižšia ako päťročný priemer rokov 2015 – 2019. „Ovplyvnil to nižší počet zomretých na jednu z najčastejších príčin zomierania – nádorové ochorenia. K poklesu septembrových hodnôt úmrtnosti v porovnaní s predpandemickými hodnotami prispel aj 30-percentný pokles počtu zomretých na vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti nižší počet zomretých na infekciu COVID-19,“ vysvetlila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
Výrazne horšia Žilina
Z regionálneho hľadiska sa situácia zhoršila v Žilinskom kraji, kde počet úmrtí v septembri vzrástol o vyše 10 percent nad priemernú hodnotu posledných piatich rokov pred pandémiou. V porovnaní s 5-ročným priemerom rokov 2015 – 2019 bol počet zomretých vyšší ešte v Bratislavskom a Trenčianskom kraji. Najvýraznejšie zlepšenie situácie zaznamenal Banskobystrický kraj. Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v septembri 78 osôb. Ich počet sa za posledné tri mesiace po prvýkrát znížil a s takmer dvojpercentným podielom na celkovej úmrtnosti klesla zo šiestej na ôsmu priečku spomedzi 22 skupín ochorení.

Najčastejšími príčinami úmrtí v deviatom mesiaci tohto roka boli choroby obehovej sústavy, ktoré tvorili 47 percent úmrtí (takmer dvetisíc osôb) a nádory so štvrtinovým podielom (tisíc osôb). Tieto dve skupiny úmrtí patria dlhodobo medzi najčastejšie príčiny zomierania. Na choroby obehovej sústavy zomrelo v septembri oproti priemeru predošlých piatich rokov o takmer jedno percento viac osôb. V prípade nádorov to bolo o deväť percent menej zomretých, ako predstavuje päťročný priemer pred pandémiou. Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v septembri úmrtia na choroby dýchacej sústavy (osem percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (štyri percentá).
