Novým verejným ochrancom práv sa stal Róbert Dobrovodský

Poslanci parlamentu zvolili v stredu za verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského.

09.11.2022 13:47
Róbert Dobrovodský Foto: ,
Róbert Dobrovodský
debata

Zo 138 prítomných bolo osem lístkov neplatných, Dobrovodského podporilo 81 poslancov, proti boli šiesti a zdržalo sa 43 poslancov. Okrem neho sa o funkciu uchádzal aj Maroš Matiaško a Marián Török. Dobrovodskému začne päťročné funkčné obdobie plynúť dňom zloženia sľubu.

Matiaška podporilo 13 a Töröka 23 poslancov. Dobrovodského do funkcie navrhla poslankyňa Katarína Hatráková (nezaradená). Nahradí Máriu Patakyovú, ktorej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca. Prvý termín na podávanie návrhov pôvodne určili na 25. februára, odvtedy sa presúval až do septembra.

Kancelária verejného ochrancu práv opakovane upozorňovala, že jej na stole pribúdajú podnety, ktoré čakajú na zhodnotenie novým ombudsmanom.

Dobrovodský je právnik a univerzitný docent pôsobiaci na Katedre občianskeho a obchodného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Taktiež je členom Legislatívnej rady vlády SR a člen Komisie pre tvorbu práva pri Ústavnoprávnom výbore NR SR. Dobrovodský pripravoval novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá zaviedla povinné zverejňovanie zmlúv. Taktiež pomáhal pri ochrane ľudských práv a slobôd maloletých detí či obetí domáceho násilia.

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán SR. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu.

debata chyba
Viac na túto tému: #verejný ochranca práv #Róbert Dobrovodský