Bielymi vranami sú majiteľ Teplárne a enviroaktivistka. Udelili i jedno výnimočné ocenenie

Ocenenie Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra odovzdali už po 15. raz. Odniesli si ho tri príbehy ukazujúce, "ako môže každý z nás čeliť historickým skúškam". Cenu odovzdávali vo štvrtok večer.

, , 18.11.2022 10:30
Biela vrana ocenenie i Roman Samotný Zuzana Wienk Foto: ,
Bielou vranou ocenený dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na bratislavskej Zámockej ulici Roman Samotný a členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk 17. novembra 2022 v Bratislave.
debata (155)

„Žijeme obdobie veľkých historických výziev, ktoré nás testujú na dreň. Historici raz budú hodnotiť, ako sa zachovala naša generácia v rozhodujúcich chvíľach. Opäť raz tvoríme základy väčších dejín. Tohtoročné biele vrany nám ukazujú, ako môže každý za seba v rámci svojich možností prispieť, i to, že na každom záleží,“ povedala členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

Prvou laureátkou sa stala enviroaktivistka Martina Paulíková. Takmer 30 rokov sa spolu s ďalšími snažila zabrániť výstavbe vodnej nádrže v okolí Slatinky, ktorá by zaplavila dedinu aj vzácne prírodné biotopy. Vláda vyhlásila oblasť za chránené územie európskeho významu a zaviazala štát, aby na ňom nestaval.

Druhým oceneným je dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na bratislavskej Zámockej ulici Roman Samotný. Ocenenie získal za odvahu, otvorenosť a dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBTI+ komunitu napriek stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti, ako aj za vernosť ideálom a občiansku odvahu pokračovať v reprezentácii komunity aj po teroristickom ú­toku.

Enviroaktivistka a laureátka ceny Martina...
Bielou vranou ocenený dlhoročný LGBTI+...
+6Prezidentka Zuzana Čaputová počas príhovoru....

Tretie ocenenie rada udelila symbolicky každému, „kto v tejto dejinnej situácii nestratil kompas a pomohol po ruskej invázii na Ukrajinu legitímne sa brániacemu štátu a jeho obyvateľom pred neprijateľnou agresiou alebo sa pokúsil akokoľvek zmierniť dôsledky hrôz vojny“.

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu.

Ocenených bolo už 56 osobností a skupín, medzi nimi napríklad Ján Kuciak, Zuzana Baťová, Vladimír Crmoman či Ján Benčík. Ocenených vyberala Rada Bielej vrany z nominácií predložených organizátorom ocenenia. Radu tvoria novinár Tomáš Němeček, právnička a zástupkyňa Via Iuris Eva Kováčechová, riaditeľ kultúrneho centra Stanica-Záriečie zo Žiliny Marek Adamov, publicistka a zakladateľka Amnesty International Marta Šimečková, herečka Táňa Pauhofová a kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák.

155 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Biela vrana #Ukrajina #environmentalizmus #streľba na Zámockej #LGBTI+
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy