SaS ani Hlas nepodporia návrh budúcoročného štátneho rozpočtu

Opozičná SaS nepodporí v parlamente súčasný návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 v politike to povedala poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Návrh rozpočtu nepodporia ani nezaradení poslanci parlamentu pôsobiaci v Hlase, zopakoval v relácii šéf strany Peter Pellegrini.

27.11.2022 12:58
Samuel Vlčan / Igor Matovič / Eduard Heger /... Foto: ,
Vpravo minister financií Igor Matovič
debata (22)

Návrh štátneho rozpočtu považuje Kolíková za nezodpovedný. „Nechceme, aby sme išli do zadlženia štátu, z ktorého sa nikdy nevymaníme,“ zdôraznila. Kritizuje, že súčasťou návrhu nie sú výdavkové limity, ku ktorým sa Slovensko zaviazalo v pláne obnovy. Tiež veľký balík finančných prostriedkov vo všeobecnej pokladničnej správe. „Za takýto zákon nemôžeme zahlasovať,“ povedala v relácii.

Aj podľa Pellegriniho je návrh budúcoročného rozpočtu zostavený nezodpovedne. „Ak vláda nevie vládnuť, nech príde za opozíciou, nech sa dohodneme na termíne predčasných volieb a garantujeme vám, že nájdeme riešenie na všetko,“ podotkol predseda Hlasu s tým, že ide o rozpočet, ktorý narába s dvakrát vyššou sumou ako za jeho vlády.

Kolíková v relácii nekonkretizovala, či podporí v parlamente návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Potvrdila, že členovia poslaneckého klubu SaS majú pri hlasovaní takzvanú zelenú kartu. Odmietla prípadnú spoluprácu liberálov so Smerom a fašistickými stranami. Naznačila, že SaS nevylučuje prípadnú povolebnú spoluprácu s Hlasom.

Diskutujúci sa venovali aj opätovnému obvineniu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra z prečinu podplácania. „Vyzývam ho, nech zostane na svojej stoličke,“ povedal šéf Hlasu. Podľa Kolíkovej je rozhodnutie v rukách guvernéra, keďže bremeno obvinenia sa dotýka celej inštitúcie.

Kažimír Čítajte viac Guvernéra Kažimíra opäť obvinili z podplácania. Absolútna lož, tvrdí
22 debata chyba
Viac na túto tému: #štátny rozpočet #strana SaS