V procese s exprokurátorom Kováčikom vypovedal bývalý námestník SIS Beňa

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval v stredu proces so špeciálnym exprokurátorom Dušanom Kováčikom, obžalovaným zo zločinu prijímania úplatku. V roku 2016 mal prijať úplatok 50-tisíc eur od Petra Košča za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Vinu popiera.

11.01.2023 13:36
debata (3)

Na súde vypovedal bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Hoci nebol priamym svedkom korupčného skutku, dozvedel sa o ňom od druhého obžalovaného Petra Košča, ktorý je považovaný za podnikateľa s dobrými kontaktmi v bezpečnostných zložkách. Ten mu mal v bratislavskej kaviarni hovoriť o tom, ako vybavil „upratanie“ istého prípadu, že dal úplatok a nestálo ho to málo.

„Nebol som priamo pritom, popísal som len nejaké okolnosti, ktoré s tým skutkom môžu súvisieť,“ reagoval Beňa pre médiá.

„Svedok nevedel nič ku skutku, ako je definovaný v obžalobe. Otázky preto smerovali skôr k prevereniu hodnovernosti a jeho motivácii spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Motivačných faktorov bolo viac, týkajú sa spôsobu prepúšťania z väzby alebo "narábania“ s obvineným vo väzbe. V úvode je právna kvalifikácia taká, že hrozí trest odňatia slobody na 20 rokov a nakoniec skončí s podmienkou. Ide opätovne o svedka, ktorý sa snaží získať benefity zo svojej výpovede," konštatoval Erik Magál, obhajca Dušana Kováčika. Tvrdí, že obžaloba je absolútne nedôvodná.

Beňu ŠTS v roku 2021 na základe dohody o vine a treste právoplatne odsúdil na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Bol obvinený zo zločinu prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Obhajoba Dušana Kováčika a Petra Košča na začiatku stredajšieho pojednávania žiadala súd, aby médiám zakázal robiť online prenosy z pojednávaní v ich kauze, čomu však sudca nevyhovel. „Opakovane došlo k dezinterpretácii dôkazov v niektorých článkoch a bolo ich viacero. Uvádzali okolnosti, ktoré neboli pravdivé, neodzneli na pojednávaní,“ zdôvodnil Magál.

V procese už vypovedal exriaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník, ktorý tvrdil, že Peter Košč mu dal knihu pre Dušana Kováčika. Vo výreze jej vnútra boli uložené bankovky v nominálnej hodnote 500 eur. Knihu odovzdal špeciálnemu exprokurátorovi s tým, že je v nej 50-tisíc eur.

Na lavici obžalovaných chýba podnikateľ Peter Košč, ktorý mal podplácať. Keďže je na úteku, koná sa voči nemu ako ujdenému.

Špeciálny exprokurátor je už právoplatne odsúdený za inú korupčnú kauzu na osem rokov väzenia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Dušan Kováčik