Vetrák sa na referende nezúčastní, nazval ho zbytočným

Poslanec a predseda Ústavnoprávneho parlamentného výboru Milan Vetrák (OĽaNO) napriek tomu, že považuje referendum za dôležitý nástroj moci ľudu a „druhú nohu" parlamentnej demokracie, sa na blížiacom sa januárovom referende nezúčastní. Zároveň ho nazval zbytočným.

16.01.2023 13:30
Referendum 2023 Foto:
debata (53)

Ako ďalej uviedol na sociálnej sieti, jedným z dôvodov je suma 11 miliónov eur, ktorú zaň bude musieť zaplatiť štát. „Peniaze mohli byť investované do zdravotníctva, školstva či na inú pomoc ľuďom. Pritom sa v najbližšom čase v NR SR dohodne riešenie, ktoré v budúcnosti umožní predčasné voľby, aj pre súčasnú vládu," napísal Vetrák.

Ďalej uviedol, že predseda strany Smer Robert Fico a predseda strany Hlas Peter Pellegrini si na referendum zrazu spomenuli po 16 rokoch a práve vtedy, keď chcú podľa Vetráka zneužiť ľudí na zvrhnutie vlády, opätovné získanie moci a zabezpečenia beztrestnosti pre seba a ich nominantov.

„Nikdy nepriznali výsledku referenda právnu silu ústavného zákona. Nikdy neznížili kvórum pre účasť v referende, na čo podľa všetkého teraz aj doplatia. Nikdy, keď vládli, neumožnili, aby ľudia mohli v referende hlasovať o predčasných voľbách, robia to, až keď sú v opozícii," uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru.

Vetrák taktiež tvrdí, že predstavitelia Smeru a teraz aj Hlasu nikdy neprijali reguláciu volebnej kampane, kde by férovo mohlo zaznieť pre a proti akémukoľvek referendu.

Taktiež podľa poslanca ani jeden zákon, ktorý niekedy predložili v parlamente, sa netýkal priznania väčších práv ľuďom v referende a zefektívnenia referenda. „Ani raz, keď hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti predkladalo počas ôsmich rokov v opozícii do NR SR opakovane zákon na zefektívnenie referenda, taký zákon nepodporili, ale zmietli zo stola," tvrdí Vetrák.

Poslanec ďalej uviedol, že v súčasnosti majú predstavitelia spomínaných strán „plné ústa" referenda a posilnenia práv ľudí v ňom. „Myslia si, že ľudia majú krátku pamäť," uzavrel Vetrák.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #referendum #Milan Vetrák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy