Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

SR a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur).

27.01.2023 15:20 , aktualizované: 19:05
počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný... Foto: ,
debata (7)

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol po piatkovom rokovaní so zástupcami ambulantného sektora. Avizoval, že poplatky pre pacientov nebudú zavedené.

„Ešte nás čakajú rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie,“ priblížil dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Ambulantní poskytovatelia a zdravotné poisťovne by podľa neho mali do konca mesiaca podpísať zmluvy s platnosťou na jeden rok.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Jaroslava Orosová zdôraznila, že dohoda je zatiaľ len podmienečná. Chce, aby bolo garantované, že sa ambulancie jednoducho dostanú k schéme pomoci pre energetickú krízu. „Našou podmienkou bolo, že dôjde k regulácii cien ambulantného sektora v posledných dňoch pred vypršaním našich zmlúv,“ dodala. Nájdenie riešenia očakáva počas nadchádzajúceho pondelka.

Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth uviedol, že dohodou sa zachovala dostupná zdravotná starostlivosť. „Ak bolo deklarované, že potreba pre ambulantných poskytovateľov je 320 miliónov a našlo sa 280 miliónov, tak je to skutočne minimálna suma, ktorá dokáže ambulantných poskytovateľov zabezpečiť, aby bola dostupná zdravotná starostlivosť pre našich občanov,“ skonštatoval. Nenašli sa podľa neho prostriedky na rozvoj.

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková a prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník ocenili konštruktívnosť rokovaní. „Každý sa snažil nájsť rozumné riešenia, aby sa pre pacientov našli také postupy, kde nájdu lekára a budú ošetrení včas tak, ako potrebujú,“ dodala Palušková.

PS víta dohodu vlády s ambulanciami. Hlas ich vyzýva, aby nevyberali poplatky

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) víta dohodu vlády s ambulantnými lekármi o ich dofinancovaní. Vláda by mala podľa Oskara Dvořáka z PS predstaviť plán, ako legislatívne urobiť poriadok v poplatkoch. Podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu Zuzana Dolinková na sociálnej sieti vyzvala ambulancie, „aby prestali s vyberaním akýchkoľvek kreatívnych poplatkov od pacienta“.

Dvořák poukázal na to, že viaceré ambulancie už poplatky zaviedli. „Nejde o poplatky za nadštandardy, ale o poplatky obmedzujúce prístup k základnej starostlivosti, ktoré využívajú deravý zákon,“ zdôraznil.

Dolinková podotkla, že vláda mala uznať potrebu dofinancovania ambulantného sektora už vlani. Hovorí o nekompetentnosti.

Ondrej Lunter, BBSK, poslanci Čítajte aj Lunter varuje pred kolapsom ambulancií. Župa vyzýva ministra k rýchlemu konaniu
7 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #ambulantný sektor