Svedok v kauze Syseľ opísal, ako od neho žiadali úplatok za vybavenie veci na súde

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračoval v pondelok proces v korupčnej kauze známej pod názvom Syseľ, ktorá sa týka podozrení z ovplyvňovania rozhodnutí na východoslovenských súdoch. Vypovedal svedok Anton Prokopius, ktorý mal žiadať cez obžalovaného exposlanca parlamentu Alexeja Ivanka o pomoc v súvislosti s vylúčením nehnuteľnosti z konkurzu.

30.01.2023 16:26
debata (1)

Obžaloba sa skladá z troch skutkov. Exposlanec Ivanko mal na základe Prokopiusovej žiadosti požiadať na prelome rokov 2016 a 2017 obžalovaného exsudcu Okresného súdu Vranov nad Topľou Miroslava Nováka, aby vybavil vylúčenie nehnuteľnosti z konkurzu vedenému proti Tomášovi S.

„Povedal mi, že na účet treba poslať 15 000 eur a vyrieši sa to,“ priblížil svedok s tým, že neskôr od neho Ivanko žiadal ďalších 5000 eur, ktoré už odmietol odovzdať. „Suma bola zaplatená za skoré vyradenie môjho majetku z konkurzu, ktorý bol neoprávnene zablokovaný,“ zdôraznil Prokopius. V prípade ho tiež obvinili, jeho vec bola vylúčená na samostatné konanie.

Peniaze mali byť podľa obžaloby poslané na účet, ktorým disponoval obžalovaný podnikateľ Marián Sisák. O prípade sa mal Prokopius s obžalovaným neskôr rozprávať v kaviarni. „Mal som na sebe aj záznamové zariadenie. Všetko je na kamere,“ povedal svedok. Sisák čelí tiež podozreniam, že mal prevziať od Mareka T. 25 000 a od Erika B. 12 000 eur za zabezpečenie miernejších trestov.

„Svedok nehovorí pravdu, klame,“ reagoval Sisák Prokopius podľa neho klamal aj v prípravnom konaní a tiež aj ako agent. „Nie je pravda, že by so mnou alebo s Miroslavom N. niečo riešil,“ dodal. Obžalovaný Miroslav Novák povedal, že pre svedka Prokopiusa nič nevybavoval.

V utorok (31. 1.) majú byť vypočutí dvaja svedkovia v súvislosti so skutkami, pre ktoré čelí Sisák obžalobe.

Mariána Sisáka vlani vo februári odsúdil ŠTS aj v inej kauze. Dostal podmienečný trojročný trest odňatia slobody so štvorročným odkladom. Samosudkyňa ho uznala za vinného zo zločinu poškodzovania finančných záujmov EÚ v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s pokusom prečinu subvenčného podvodu. Toto rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Podnikateľ Sisák bol podľa medializovaných informácií blízky viacnásobne stíhanému Marianovi Kočnerovi.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #ŠTS #Marián Sisák