V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u detí

V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u malých detí - dvojročného a deväťmesačného. Deti už z nemocnice prepustili.

08.02.2023 15:41, aktualizované: 09.02.2023 14:01
osýpky, dieťa, infekcia Foto:
Ilustračné foto
debata

„V tejto chvíli nemáme hospitalizované žiadne dieťa s osýpkami,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Bratislave Eva Kliská. Obe deti mali podľa jej slov horúčku, vyrážky na tele a hnačky. „U jedného dieťaťa bol sprievodný aj kašeľ,“ doplnila.

V Bratislave potvrdili dva prípady osýpok u dvojročného a deväťmesačného dieťaťa. Ďalšie šírenie ochorenia sa zatiaľ nepotvrdilo. V jednom prípade išlo o import ochorenia zo zahraničia. Druhý prípad bol zrejme v epidemiologickej súvislosti.

K prenosu došlo pravdepodobne v polovici januára na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Deti neboli pre nízky vek či zdravotné kontraindikácie proti osýpkam zaočkované.

Úrad verejného zdravotníctva vyzval rodičov, ktorí boli v tom čase s neočkovanými alebo neúplne očkovanými deťmi na uvedenej pohotovosti, aby sledovali ich zdravotný stav. V prípade objavenia sa príznakov, ktoré sú podobné prechladnutiu – nádcha, výtok z nosa, kašeľ, zvýšená teplota, riedka stolica, neskôr horúčka a objavenie sa červených vyrážok,– je potrebné telefonicky kontaktovať lekára dieťaťa.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave vykonáva v tejto súvislosti epidemiologické vyšetrovanie. Prijíma ďalšie protiepidemické opatrenia, je v kontakte aj s NÚDCH a spolupracuje i s ošetrujúcimi lekármi detí. „ÚVZ SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR venujú zvýšenú pozornosť výskytu osýpok na našom území i v okolitých krajinách,“ dodal Mikas.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Inkubačný čas ochorenia je osem až 15 dní, priemerne desať.

Najúčinnejším spôsobom prevencie je podľa odborníkov očkovanie dvoma dávkami vakcíny. „Vzhľadom na pohyb osôb medzi krajinami a pokles zaočkovanosti v SR na krajskej či okresnej úrovni pod 95 percent (kolektívna imunita) preto nie je možné vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území,“ ozrejmil hlavný hygienik.

Potvrdené prípady osýpok boli na Slovensku hlásené naposledy v roku 2019, keď sa vyskytlo 318 prípadov. Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola hlásená vo vekovej skupine detí do jedného roka.

debata chyba
Viac na túto tému: #osýpky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy