Heger hovorí o ťažkej situácii s Rázsochami, Lengvarský o plnení termínov

Projekt výstavby bratislavskej nemocnice Rázsochy je v ťažkej situácii, pokiaľ ide o jeho financovanie z plánu obnovy. Preto vláda podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) prijala krízové opatrenia, ktoré zaväzujú ministerstvo zdravotníctva k aktívnym krokom.

09.02.2023 16:10
Eduard Heger / Vladimír Lengvarský / Foto:
Vpravo premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznamujú o rozhodnutí vlády financovať výstavbu nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine z plánu obnovy 1. júla 2022
debata

Dočasne poverený šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) deklaroval, že ministerstvo plní termíny dané v časovom harmonograme. Uviedli to v pléne Národnej rady počas štvrtkovej Hodiny otázok.

„Realizácia projektu Rázsochy z plánu obnovy a odolnosti sa dostáva do najdôležitejšej časovej a organizačnej fázy. Nasledujúce týždne budeme tvrdo pracovať na dosiahnutí časového míľnika v roku 2024, aby SR mohla podať žiadosť o platbu Európskej komisii. V týchto dňoch MZ rozhodne o podobe nemocnice,“ priblížil Heger, ktorého odpoveď na otázky poslanca Mareka Šefčíka v pléne prečítal poverený minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO).

Aktuálne sú podľa jeho slov rozbehnuté procesy, ktoré predchádzajú samotnému verejnému obstarávaniu na zhotoviteľa stavby nemocnice.

Heger Lengvarský Čítajte viac Rázsochy sú ohrozené rušivými osobami. Heger sa zatiaľ Lengvarského meniť nechystá

„Ministerstvo zdravotníctva registruje medializované informácie o spochybňovaní napĺňania míľnikov, preto monitoruje všetky možné komplikácie, ktoré by mohli ohroziť projekt,“ deklaroval Lengvarský s tým, že projekt univerzitnej nemocnice je najvyššou prioritou.

Komplexný časový harmonogram bol podľa jeho slov vypracovaný zhotoviteľom a objednávateľom, pričom sa aktualizuje z dôvodu zapracovania prijatých rozhodnutí, ktoré môžu mať za následok aj úpravu jednotlivých časových harmonogramov.

V súčasnosti ministerstvo očakáva odovzdanie štúdie uskutočniteľnosti, ktorá bude zapracovaná do kompletnej urbanisticko-architektonickej štúdie. Lengvarský tvrdí, že stanovený termín 17. február bude splnený. Následne sa má štúdia odovzdať kvôli podkladom pre konzorcium, ktoré vyhralo súťaž na prípravu projektu.

„Táto projektová príprava bude odovzdaná do konca augusta, aby sa verejné obstarávanie zhotoviteľa mohlo začať,“ dodal. Pripomenul, že podľa míľnikov má byť súťaž ukončená v prvom kvartáli budúceho roka, kedy má byť podpísaná zmluva so zhotoviteľom stavby.

Vladimír Lengvarský Čítajte viac Lengvarský pod kritikou Úradu vlády. Podľa Hegera sú ohrozené milióny eur

Šefčík sa v doplňujúcej otázke ministra pýtal aj na informácie o údajných sťažnostiach vybraného konzorcia na komunikáciu a odmietanie snahy o odborné zabezpečenie činnosti zo strany rezortu zdravotníctva. „Vraj ministerstvo odmietlo odborníkov, ktorí sa mali zúčastniť na príprave projektov, spoločnosť sa vraj dištancuje od prípadných právnych a iných problémov s neplnením zmluvy a projektu pre budúceho zhotoviteľa diela,“ uviedol poslanec.

Minister vylúčil, že by na rezorte zdravotníctva bola neochota s niekým spolupracovať. „Pravda je aj to, že vyžadujeme od konzorcia, ktoré vyhralo súťaž, kvalitnú prácu. Veci, ktoré nepovažujeme za dobre urobené, sme neprebrali. To je pravda,“ ozrejmil.

„Myslíme si, že pokiaľ platíme pomerne veľké peniaze firme, ktorá to má spraviť, mala by dodávať kvalitnú prácu,“ podotkol s tým, že v tejto chvíli sú tieto otázky vyriešené a naplánované veci postupujú podľa plánu. Zopakoval, že po schválení konkrétneho harmonogramu zo strany Národnej implementačnej a koordinačnej autority rezort pracuje na plnení termínov.

debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica Rázsochy