Múzeum moderného umenia Andyho Warhola sa dočká rekonštrukcie

Vyše 12 miliónov eur na rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach schválili na svojom pondelkovom zasadnutí prešovskí krajskí poslanci. Kraj sa zaviazal, že zhotoviteľovi zaplatí časť ceny diela v splátkach počas štyroch rokov po ukončení stavby.

15.02.2023 16:47
Medzilaborce múzeum warhol Foto: ,
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
debata (2)

Cieľom rekonštrukcie je zjednotiť interiér s exteriérom a výrazne zmodernizovať múzeum pre 21. storočie. Zámeru má pomôcť najmä takzvaná konštrukčná responzívna fasáda.

„MMUAW v Medzilaborciach si zaslúži svoju rekonštrukciu. Vieme, že v týchto časoch má strechu v havarijnom stave, preto sme sa rozhodli, že aj napriek tomu, že nám vypršala lehota a museli sme vrátiť takmer dva milióny eur, máme stále k dispozícii z dotačného systému, ktorý nám vyčlenila vláda, 5,1 milióna eur. K tejto sume prikladáme ďalších vyše 7,1 milióna eur z našich zdrojov,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský.

Verejné obstarávanie je podľa jeho slov pred koncom a zvyšná čiastka bude financovaná na štvorročné splátky. Dotáciu vo výške 7,1 milióna eur na komplexnú rekonštrukciu vonkajších a vnútorných priestorov MMUAW schválila ešte vláda Petra Pellegriniho na výjazdovom rokovaní v roku 2019 v Kežmarku. Takmer dva milióny eur však musel PSK vrátiť.

Ekologickí aktivisti, klimatickí aktivisti Čítajte aj Klimatickí aktivisti opäť útočia. Aj na dielo Andyho Warhola

Majerský vysvetlil, že časť peňazí museli vrátiť, pretože do konca minulého roka sa nestihli lehoty na vypracovanie projektovej dokumentácie. „Projektová dokumentácia nám bola odovzdaná iba nedávno. Môžeme si teraz ‚pingpongovať‘, kto má viac masla na hlave v tejto chvíli. Pre nás je však dôležitejší výsledok,“ vyhlásil. Verí, že najneskôr do mesiaca až mesiaca a pol bude odovzdané stavenisko a víťazné konzorcium firiem začne pracovať na rekonštrukcii.

Poslanec PSK za okres Medzilaborce Adrian Kaliňak uviedol, že samotné múzeum v momentálnej podobe a s technickými problémami by bolo ťažko udržateľné v terajších priestoroch. „To, čo sa nám dnes podarilo schváliť, znamená pre nás nielen obrovskú úľavu, ale aj obrovskú perspektívu a výzvu do budúcna, pretože na samotné múzeum a jeho aktivity môžeme nadviazať celý rad ďalších aktivít, ktoré budú smerovať k obnove regiónu ako celku,“ podotkol.

Vrtac v nose Warhol Čítajte aj Dokázané: Warhol kreslil s prstom v nose už ako školák
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Andy Warhol #Medzilaborce #Múzeum moderného umenia Andyho Warhola