Pellegrini žiada financie z plánu obnovy na Rázsochy presunúť iným nemocniciam

Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini žiada presun zdrojov z plánu obnovy na výstavbu nemocnice na bratislavských Rázsochách pre ostatné nemocnice na Slovensku. Skelet nemocnice sa podľa neho nestihne postaviť do polovice roka 2026, s čím počíta plán obnovy. Tvrdí, že čerpanie peňazí je preto ohrozené.

20.02.2023 13:02
Pellegrini Foto: ,
Peter Pellegrini.
debata (20)

„Treba prijať rozhodnutie a priznať si, že z plánu obnovy to pravdepodobne nepôjde, pretože, ak tu o tri roky a niečo nebude stáť skelet v tom vyhotovení, v akom má byť, tak 281 miliónov budeme vracať naspäť do Bruselu a z plánu obnovy tu nezostane pre zdravotníctvo nič,“ skonštatoval.

Nemocnica na Rázsochách by sa podľa neho mala financovať zo štátneho rozpočtu. „Takéto rozhodnutie neznamená, že spomalíme a nemocnicu nepostavíme, akurát ju budeme financovať z iných zdrojov,“ povedal. Zdôraznil, že štát potrebuje novú špičkovú univerzitnú nemocnicu, aby sa mohla rozvíjať veda, výskum, vzdelávanie a mohli sa v nej liečiť pacienti na špičkových prístrojoch.

VIDEO: Z plánu obnovy sa postavia Rázsochy a martinská nemocnica, rozhodla vláda
Video

Pellegrini navrhuje vláde, aby začala riešiť presun zdrojov pre všetky ostatné slovenské nemocnice. „Tie môžu peniaze minúť na projekty ako dovybavenie, prístavbu pavilónov či rekonštrukciu existujúcich priestorov,“ podotkol. Investície by tak podľa neho mohli byť viditeľné po celom území Slovenska a nezostal by len „nedokončený skelet“.

VIDEO: Priestory po zbúraní nemocnice Rázoschy
Video

Skritizoval tiež súčasnú vládu, že pri projekte nemocnice zlyhala. „Mám pocit, že vláda Eduarda Hegera tu skôr robí sabotáž na slovenskom zdravotníctve, ako robí jeho rozvoj. Je to sabotáž na slovenských nemocniciach, je to sabotáž na zdraví občanov SR,“ dodal.

Úrad vlády (ÚV) SR v januári upozornil, že rezort zdravotníctva sa pri viacerých termínoch v rámci projektu nemocnice na Rázsochách oneskoruje o niekoľko mesiacov. Skritizoval okrem iného, že projektový tím nemocnice je kriticky poddimenzovaný a odborne nekompletný. ÚV SR preto nariadil ministerstvu vypracovať do 30. januára komplexný harmonogram či zabezpečiť doplnenie chýbajúcich pozícií.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Rázsochy #Peter Pellegrini #plán obnovy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy