Sheilu, obžalovanú z extrémizmu, odsúdili na tri roky väzenia. Cíti sa nevinná

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica odsúdil v stredu Sheilu Sz., obžalovanú z extrémistickej trestnej činnosti a nebezpečného vyhrážania, na spoločný súhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov. Odpyká si ho vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaná podala odvolanie, prokurátor si ponechal lehotu.

01.03.2023 14:53 , aktualizované: 15:25
Sheila extrémizmus Foto: ,
Sheila Sz. prichádza na rozhodovanie o vzatí do väzby na ŠTS 19. februára 2017.
debata (33)

Hlavné pojednávanie sa v stredu začalo aj skončilo. Sheila Sz. pred súdom vyhlásila, že je nevinná. Nepoprela to, čo urobila, nevníma to však ako spáchanie trestného činu. Sheila Sz. sa zviditeľnila na internete nenávistnými vyjadreniami a videom voči moslimom v roku 2017. Ukazovala na ňom korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila.

„Prejednávaná kauza poukazuje na skutočnosť, že silné reči, z ktorých sála nenávisť voči určitej skupine obyvateľstva, môže doviesť páchateľa do väzenia,“ reagoval po rozsudku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V záverečnej reči navrhoval pre Sheilu Sz. päťročný trest. Hrozilo jej až osem rokov.

Jej extrémistické správanie má súvisieť so zneužívaním

Obžalovaná potvrdila, že na videu je ona, korán kúpila v kníhkupectve v zahraničí a video sa natáčalo mimo územia SR. Od detstva vraj bola sexuálne zneužívaná a stala sa obeťou obchodovania s ľuďmi. Vo Fínsku ju údajne zavreli do tábora, kde ju mali zneužívať ľudia z moslimskej komunity. Pred samosudcom ŠTS ich označila za parazitov, ktorí predávajú svoje deti a obchodujú s drogami. Nemá ich rada, lebo im všetko prejde. Tvrdí, že to urobila preto, aby ich ponížila.

Podľa znalkyne obžalovaná trpí závažnou duševnou poruchou, lieči sa a je pod dohľadom psychiatrov. Choroba nemá vplyv na jej ovládacie a rozpoznávacie schopnosti, chápala zmysel trestného konania.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Korán #extrémizmus