Bývalý príslušník NAKA Kaľavský sa necíti byť vinný, hovorí o pomste exkolegov

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Stíhaný je pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Súd z tohto dôvodu proti obžalovanému koná ako proti ušlému, keďže sa pobytom v zahraničí totiž vyhýba trestnému konaniu. Zároveň súd zorganizoval jeho výsluch prostredníctvom telemostu zo súdu v Sarajeve. Obžalovaný na začiatku uviedol, že sa necíti byť vinný. Hlavné pojednávanie bude pokračovať 30. marca.

, 07.03.2023 11:07, aktualizované: 14:50
specialny sud, specializovany trestny sud,... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Súd nariadil okrem marcového aj ďalších sedem termínov hlavného pojednávania. Obžalovaný dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Najskôr by mala absolvovať výsluch dvojica svedkov Peter Petrov a Rastislav Jakubek. Ďalší budú predvolaní na neskoršie termíny.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia. Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Pertovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Taktiež Kaľavský podľa prokuratúry zatajil niektoré získané informácie kolegom, aby chránil Tigra. Ten sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerokovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Obžalovaný v reakcii na tvrdenia v obžalobe povedal, že ide o pomstu jeho bývalých kolegov za to, že vypovedal o ich nezákonných postupoch. „Chcem, aby ste počuli pravdu o tom, ako to celé bolo," povedal pezinskému súdu zo Sarajeva. Kaľavský priznal, že sa poznal s Petrovom. „Ja som vedel, čo to je za človeka," povedal s tým, že jeho služby využívali v prospech všetkých vyšetrovateľov. Taktiež poprel, že by odovzdával informácie iným osobám.

Kaľavský tiež pred súdom tvrdil, že pracoval so skupinou vyšetrovateľov a operatívcov NAKA, ktorá napríklad inštruovala v medializovaných trestných kauzách svedkov, ako majú vypovedať. Cieľom mala byť kriminalizácia určitých osôb. „Keď sme robili tieto svinstvá na takáčovcoch, tak mi to nevadilo. Ale keď už na vlastných kolegoch… nemohol som sa na to pozerať," uviedol s tým, že o podozreniach vypovedal v inom trestnom konaní. Zároveň obžalovaný povedal, že ešte v auguste 2021 opustil Slovensko pre obavy o život a zdravie.

Podľa prokurátora Ladislava Masára sa obžalovaný snažil počas svojej výpovede odbiehať od témy a snažil sa prezentovať skutočnosti, ktoré nie sú predmetom konania. „A naopak, k veciam, ktoré sú predmetom tohto konania, sa vyjadroval veľmi stručne," zhodnotil.

Špecializovaný trestný súd na Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia zrušili.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Kaľavský