Čaputová: Sloboda sa stala opäť ohrozenou hodnotou

Sloboda sa stala v súčasnosti opäť ohrozenou hodnotou. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkového príhovoru k 35. výročiu Sviečkovej manifestácie v Bratislave s tým, že mnohí sa tejto hodnoty dobrovoľne zriekajú.

24.03.2023 13:19
Zuzana Čaputová Foto: ,
Zuzana Čaputová
debata (64)

„Dnes sa však ťažko vybojovaná a obeťami vykúpená sloboda stala opäť ohrozenou hodnotou,“ uviedla prezidentka. Priblížila, že ľudia podporujú režimy a politikov s autoritárskymi sklonmi. „Často tiež podliehajú pokušeniu obmedzovať práva iných z obavy, aby neboli ohrozené ich vlastné práva a slobody,“ podotkla.

Účastníci manifestácie a aktéri novembra 1989 podľa hlavy štátu verili v zodpovednú slobodu pre všetkých. „Cieľ uchrániť si túto slobodu sa dnes po 35 rokoch od Sviečkovej manifestácie ukazuje, ako mimoriadne dôležitý,“ doplnila.

ÚPN, archív Čítajte viac ÚPN požiadal prokuratúru o spis k zásahu voči účastníkom Sviečkovej manifestácie

Vojna za hranicami a inflácia sú podľa nej zdrojom obáv a neistoty. „Ktorá nás rozdeľuje a rozbíja jemné tkanivo vzájomnej dôvery,“ podotkla s tým, že sklamania a dezilúzie tu budú vždy a sú súčasťou pravdy. Nesmú sa však podľa jej slov stať dôvodom pravdu rozpustiť vo falošnej istote ochrany, bezpečia a pokoja na úkor demokracie.

„Sviečková manifestácia potvrdila, že sa pravda nedá utopiť vodnými delami, ubiť do bezvedomia, zavrieť za mreže. Nedá sa zastrašiť a ani podplatiť,“ uviedla prezidentka. Priblížila, že sa na nej zúčastnili tisíce ľudí, ktorí v pokoji, tichosti, so sviečkou v ruke a modlitbou povedali nie utláčaniu ľudských práv a slobôd. „Rozhodli sa verejne vysloviť svoj názor v čase, keď komunistická moc podobné aktivity kruto trestala,“ spresnila.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová