Člen vlády nepotrebuje na utajované skutočnosti dodatočnú previerku, tvrdí ministerstvo

Člen vlády ako oprávnená osoba s osobitným postavením nepotrebuje na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami ďalšie dodatočné previerky či rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva spravodlivosti (MS) SR k zákonu o ochrane utajovaných skutočností.

03.04.2023 14:24
Roman Mikulec Foto: ,
Minister vnútra SR Roman Mikulec
debata (4)

Rezort neeviduje ani medzinárodnú zmluvu v súčasnosti záväznú pre Slovenskú republiku, ktorá by od osôb s osobitným postavením previerku vyžadovala. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Monika Klobušická.

„Momentom vymenovania člena vlády (napríklad ministra vnútra), sa tento stáva oprávnenou osobou priamo zo zákona z titulu svojej funkcie, čo znamená, že týmto momentom má oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami,“ priblížil rezort.

Roman Mikulec Čítajte viac Mikulec má problém. Čaputová prvýkrát pripustila úradnícku vládu, manipulovanie rieši aj prokuratúra

Žiadna medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika v súčasnosti viazaná, podľa rezortu pre oprávnené osoby s osobitným postavením nevyžaduje vykonanie previerky. „Touto zmluvou rozhodne nie je Severoatlantická zmluva, pretože táto zmluva neobsahuje žiadnu zmienku o ochrane utajovaných či citlivých informácií,“ skonštatoval rezort.

Ako dodalo ministerstvo, ak existujú v rámci NATO akékoľvek osobitné dokumenty regulujúce prístup k informáciám, ktoré NATO chráni ako utajené, tak tieto dokumenty rozhodne nie sú medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná. Nemožno teda vyžadovať previerku na základe medzinárodnej zmluvy.

Roman Mikulec, Igor Matovič, Eduard Heger, parlament, odvolávanie, ôsmy pokus Čítajte viac Sulík o kauze Mikulca: Patrí k najslabším ministrom. Líder KDH očakáva, že Čaputová prevezme kormidlo

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec mal porušiť zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Minulý týždeň o tom informoval predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský z ĽSNS na základe zistení úradu. Ministerstvo vnútra porušenie zákona odmieta. Témou sa bude zaoberať v utorok parlamentný brannobezpečnos­tný výbor.

VIDEO: Mikulec: Polícia má voľné ruky, toto je ďalší dôkaz.

Video
4 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #bezpečnostná previerka