Po Žiline aj Vrútky. Po mesiaci sa opäť takmer zrazili vlaky. Ostali 100 metrov od seba

Vo Vrútkach sa v sobotu oproti sebe stretli na jednej koľaji vlaky. Po zastavení ich od zrážky delilo 100 metrov. Pre TASR to potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč s tým, že mimoriadna udalosť vznikla pre nepozornosť.

04.04.2023 13:59
SR Vrútky Strečno medveď vlak zrazený Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (12)

Spresnil, že počas prestavovania dieselmotorovej jednotky v stanici Vrútky od osobného vlaku rušňovodič nerešpektoval návesť „posun zakázaný“ zriaďovacieho návestidla. „Rozrezal výhybku a vošiel do vlakovej cesty pre rýchlik vlak R 936 Zvolen – Vrútky. Oba vlaky išli pomaly, zhruba 40 kilometrov za hodinu. Obaja rušňovodiči zareagovali správne a včas aktivovali rýchlobrzdu. Čelo vlaku R 936 a čelo posunujúcej motorovej jednotky boli po zastavení od seba vzdialené zhruba 100 metrov,“ uviedol pre TASR Kováč.

ZSSK pre incident odobrali rušňovodičovi osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Musí absolvovať mimoriadnu odbornú skúšku na opätovné nadobudnutie odbornej spôsobilosti. „Jeho nadriadený prijme voči danému rušňovodičovi ďalšie opatrenia,“ ozrejmil Kováč.

vlaky, jedna koľaj, žilina Čítajte viac Dva vlaky na jednej koľaji. Od zrážky pri Žiline ich delilo 100 metrov

Chybujúci rušňovodič mal podľa neho v čase incidentu 45 rokov. „Vyštudoval Stredné odborné učilište elektrotechnické v Nižnej. Do kurzu ZSSK pre rušňovodičov nastúpil 1. februára 2021 a na samostatný výkon rušňovodiča bol zaradený 11. júna 2022. V čase incidentu mal teda takmer desaťmesačnú prax,“ dodal hovorca ZSSK.

Opatrenie? Poučenie rušňovodičov

K stretu vlakov na jednej koľaji došlo aj v marci pri zastávke Brodno v Žiline. Dva osobné vlaky od zrážky delilo zhruba 100 metrov. Kováč pripomenul, že po tejto udalosti bolo jedným z opatrení aj poučenie všetkých rušňovodičov z predpisov.

„Následne overenie znalostí z ustanovení, ktoré sa týkali zásad jazdy vlaku pri výlukách a jazdy vlaku na trati s automatickým blokom (typ zabezpečovacieho zariadenia na trati),“ skonštatoval hovorca. Rušňovodič, ktorý vošiel do vlakovej cesty vlaku R 936, bol podľa Kováča poučený v rámci pravidelného školenia 30. marca. „Udalosť v stanici Vrútky v tomto prípade vznikla z dôvodu nepozornosti pri vykonávaní posunu,“ podotkol Kováč.

Na železničnej stanici v Žiline sa vykoľajil...
Vykoľajený vlak SuperCity Pendolino smerujúci z...
+4Na železničnej stanici v Žiline sa vykoľajil...

ZSSK po mimoriadnej udalosti v Brodne nariadila okamžitú kontrolu rušňovodičov. „Kontrolu vykonajú inšpektori bezpečnosti železničnej dopravy zo všetkých regiónov, aby v krátkom čase preverili znalosti rušňovodičov. Prioritne v Oblastnej správe depa (OSD) Žilina, ktoré je z dôvodu veľkej rekonštrukcie dnes viac vystavené neštandardným situáciám,“ priblížil Kováč.

VIDEO: Zmätkoval pred vlakom. Závora ho klepla, on ju odtrhol
Video

Dopravca sa plánuje zamerať aj na oblasť teoretickej prípravy rušňovodičov, týkajúcej sa riešenia krízových situácií s Ústredným inštitútom vzdelávania a psychológie a rozšíriť rozsah periodických skúšok. „Pripravujeme obstaranie trenažéra rušňa, ktorý sa bude prioritne využívať pri príprave nových rušňovodičov na riešenie nasimulovaných núdzových situácií. Trenažér bude umiestnený v školiacom stredisku v Martine. Súčasťou dodávky sú aj príručné trenažéry, ktoré sa budú využívať obdobným spôsobom v jednotlivých OSD s najväčším počtom rušňovodičov,“ uzavrel hovorca ZSSK.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Železničná spoločnosť Slovensko #železničná doprava