Mikulec po výbore: Previerku ani certifikát nepotrebujem. Šéf polície je pohoršený

Poverený minister vnútra Roman Mikulec po výbore pre obranu a bezpečnosť NR SR zopakoval, že nepotrebuje bezpečnostnú previerku ani certifikát. Podľa neho závery výboru jeho slová potvrdili. „Ja stále tvrdím, že ho nepotrebujem,“ uviedol po výbore.

04.04.2023 16:28 , aktualizované: 20:15
Roman Mikulec, OĽaNO Foto:
Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec
debata (82)

Väčšina členov výboru mu podľa jeho slov dala za pravdu, že sa s tajnými dokumentmi NATO mohol oboznamovať. Šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman Konečný si stále myslí, že Roman Mikulec mal mať špeciálny certifikát a previerku.

VIDEO: Trvá na tom, že nie je potrebné, aby mal previerku
Video

„S utajovanými skutočnosťami som sa oboznamoval legitímne,“ uviedol Mikulec. Konečný podľa Mikulca nevedel odpovedať na viaceré otázky a viacero vecí nevedel vysvetliť. „Som presvedčený, že sa nám podarilo výbor presvedčiť, že nedošlo k porušeniu zákona,“ uviedol šéf rezortu vnútra.

VIDEO: Šéf NBÚ Konečný o chýbajúcom Mikulcovom certifikáte
Video

Postup NBÚ mi nepríde ako štandardný

Na Slovensku sa podľa Mikulca robia „zbytočné nadstavby“, ktoré NATO ani EÚ nevyžadujú. „Tá právna úprava nie je absolútne dokonalá,“ povedal minister vnútra. „NBÚ sa dostala do situácie, keď sa snaží ísť nad rámec zákona,“ uviedol šéf výboru a potvrdil Mikulcove slová o zbytočnej nadstavbe.

VIDEO: Krúpa: NBÚ ide nad rámec zákona, je za tým hra s cieľom prekryť určité aktivity
Video

„Čo mňa zaráža je, že NBÚ sa zaujímala aj o iné aktivity NAKA alebo Úradu inšpekčnej služby, o veci, ktoré sa týkali veľmi citlivých káuz. Nepríde mi to úplne štandardné,“ povedal Krúpa s tým, že úrad sa v tejto veci „zakrýva“ zákonom.

Krúpa ešte minulý týždeň tvrdil, že certifikát je potrebný a má ho aj on. Jeho názor zmenilo podrobné preštudovanie zákona. Poslanec SaS si nemyslí, že to bude mať vplyv na dočasne poverenú vládu, napriek tomu považuje ministra Mikulca za najslabší článok tejto vlády. Považoval by za správne, aby si podal žiadosť o bezpečnostnú previerku.

Hamran je pohoršený

Na výbore sa okrem Mikulca riešilo aj údajné porušovanie zákonov a zákonných postupov v Policajnom zbore, kvôli čomu bol na výbore aj policajný prezident Štefan Hamran. NBÚ vyčítal vyšetrovateľom porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností, čo Hamran odmieta.

Roman Mikulec Čítajte viac Mikulec má problém. Čaputová prvýkrát pripustila úradnícku vládu, manipulovanie rieši aj prokuratúra

Konečný spochybnil prístup NAKA k tajným dokumentom, pokiaľ vyšetruje trestnú činnosť. Policajný prezident Štefan Hamran sa pýtal, na základe čoho si NBÚ „dovolilo“ vykladať trestný poriadok. „Pustili sa do tohto výkladu, čo je pre mňa úplne šialené,“ povedal. „Nechápeme, čo viedlo NBÚ k takémuto konštatovaniu,“ uviedol.

NAKA vyšetruje nehospodárne nakladenie s majetkom vo VS

NAKA vyšetruje podozrenia v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve. Týka sa to obdobia rokov 2015 až 2020. Podľa odhadov mala škoda presiahnuť 22 miliónov eur, informoval o tom policajný prezident Štefan Hamran. NBÚ vyčítal vyšetrovateľom porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností, čo Hamran odmieta.

VIDEO: Hamran je z postupu NBÚ šokovaný, zásahy úradu odmieta
Video

„Vyšetrovatelia NAKA vedú trestné stíhanie vo veci pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie výnosu z trestnej činnosti vo vzťahu k Vojenskému spravodajstvu,“ načrtol Hamran. Vyšetrovanie sa vedie aj na základe podnetov z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý nedokončil kontrolu pre marenie zo strany niektorých príslušníkov VS. NAKA podľa Hamrana „narazila“ aj na NBÚ.

Ako vysvetlil, vyšetrovatelia zaistili utajované dokumenty, ktoré môžu viesť k objasneniu veci. Podľa NBÚ však nemajú právo odňať dané písomnosti. Toto stanovisko odmietol aj Úrad inšpekčnej služby. Nakladanie s utajovanými skutočnosťami zo strany vyšetrovateľov má byť podľa policajného prezidenta spochybňované samotným pôvodcom utajovanej skutočnosti, teda Vojenským spravodajstvom, a NBÚ.

Šéf polície podčiarkol, že cieľom NKÚ či NAKA bolo kontrolovať nakladanie s financiami, nie spravodajské postupy či technické zariadenia. „Verejný záujem si vyžaduje, aby orgány činné v trestnom konaní tieto veci preverili,“ zdôraznil. Poukázal na viac ako 22-miliónovú škodu a už zaistených vyše 12 miliónov eur. Zadržané boli štyri osoby a vykonaných viacero prehliadok. Ako podotkol, NBÚ nie je útvar oprávnený vykladať Trestný poriadok a nie je ani z aplikačnej praxe. Poznamenal, že spochybňovaný vyšetrovateľ vedie aj vyšetrovanie vo veci podozrenia zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny na NBÚ.

© Autorské práva vyhradené

82 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #bezpečnostná previerka #Štefan Hamran #Roman Mikulec #mimoriadny výbor