Chaos pri platení 1 či 2-centovými mincami? Niektoré predajne ich odmietajú, porušujú tým zákon

Pri platení s jedno a dvojcentovými mincami je chaos. Hoci novelou zákona z leta minulého roku chcel štát obmedziť ich obeh vo finančných tokoch, ich používanie je stále v platnosti. Napriek tomu však mince s najnižšou nominálnou hodnotou niektorí predajcovia pri platbách odmietajú prijať. Odvolávajú sa pritom na neexistujúce nariadenia. Ministerstvo financií, Národná banka Slovenska ako aj Zväz obchodu SR hovoria o porušení zákona.

29.04.2023 17:00
Cent / Centovky / Foto:
debata (37)

Skúsenosť s odmietnutím 1 a 2-centových mincí pri platbe má aj Viktor. Nejde o jeho skutočné meno, redakcia ho na jeho žiadosť zmenila. V podobnej situácii sa mal ocitnúť už viackrát.

Pri odmietnutí prijať mince mu predavači mali povedať, že ich už neakceptujú. „Keď som sa ich opýtal, na základe akej na Slovensku platnej legislatívy odmietajú odo mňa vziať tieto peniaze, odvolávali sa na neexistujúce nariadenia,“ tvrdí Viktor.

Video
Niektoré obchody neberú 1 a 2-centové mince. Akú skúsenosť s tým majú občania a čo hovoria na ich sťahovanie z obehu?

Podľa neho malo ísť o predajne 101 Drogerie a Ševt, ktorý sa zameriava na predaj kancelárskych potrieb a tlačív. V oboch prípadoch išlo o prevádzky v Bratislave v mestskej časti Nové mesto.

Viktor uviedol, že vedenia oboch spoločností mu dali za pravdu a za vzniknutú situáciu sa ospravedlnili. Ivana Rebrová z marketingového oddelenia 101 Drogerie pre Pravdu uviedla, že spoločnosť prijíma vo všetkých kamenných predajniach platby v hotovosti od zákazníkov aj v jedno a dvojcentových minciach.

„Spoločnosť sa snaží riešiť každý podnet od svojich zákazníkov operatívne. Bez ohľadu na to, či ide o pozitívne alebo negatívne postrehy, každý podnet si získava osobitnú pozornosť,“ ozrejmila Rebrová.

Povinnosť stále platí

„Povinnosť prijímať 1– a 2-centové mince platí. Obchodníci tieto najmenšie mince musia prijať, pretože sú aj naďalej zákonným platidlom,“ potvrdil pre Pravdu hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer. Priblížil, že obchodník má právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí a to akejkoľvek nominálnej hodnoty.

Redakcia Pravdy si chcela overiť, či v spomínaných prevádzkach došlo k náprave. Kúpu tovaru realizovala tak, aby počet odovzdaných mincí neprekročil 50 kusov. V prevádzke 101 drogerie problém nebol.

V Ševte sme však mali skúsenosť podobnú tej Viktorovej. Sprvu ich od nás odmietali prijať s vysvetlením, že ich už neprijímajú. Keď sme sa opýtali, na základe akého nariadenia či zákona neprijímajú tieto mince, nevedeli odpovedať. Nakoniec od nás peniaze vzali.

V snahe získať väčšiu prieskumnú vzorku sme navštívili ešte niekoľko obchodov v okolí. Vo väčšine prípadov pri platbe s najmenšími mincami problém nebol. Pri platení v predajni s alkoholom 1Day sa však situácia podobná tej v Ševte zopakovala. Odpoveď na otázku, prečo nimi nemôžeme platiť bola jednoduchá: „Tie už neberieme“.

Obrátili sme sa preto priamo na vedenie spoločnosti 1Day s otázkou, či sieť predajní prijíma od zákazníkov jedno a dvojcentové mince. Odpoveď sme do požadovaného termínu nedostali.

Možnosť podať podnet

V prípade, že obchodník odmietne prijať tieto mince, mal by sa zákazník podľa hovorcu NBS obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá má vo svojej pôsobnosti aj ochranu spotrebiteľov. „Chceme však zdôrazniť, že akékoľvek odmietnutie prijímania zákonných platidiel, teda aj 1 a 2 centov pri bežnom platení, je v rozpore s legislatívou,“ uzavrel pre Pravdu Majer.

Ústredný inšpektorát SOI potvrdil, že v súčasnosti neeviduje zvýšený počet podnetov v súvislosti s odmietnutím 1 a 2-centových mincí pri platbe v hotovosti. Dodal, že prípade ak predávajúci odmietne prijať zákonné platidlo môže spotrebiteľ podať podnet na kontrolu, na Inšpektorát SOI v kraji, v ktorom má predávajúci sídlo.

Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa môžu kontrolóri obchodníkovi uložiť pokutu až do výšky 66 400 eur, pri opakovanom porušovaní zákona sa môže výška pokuty vyšplhať až na 166 000 eur.

Ministerstvo financií upozorňuje, že príjemcovia platieb sú naďalej povinní prijať pri platbách v hotovosti 1 a 2– centové mince. "Tieto mince sú na Slovensku všeobecne akceptovaným zákonným platidlom tak dlho a v takom rozsahu ako zostávajú zákonným platidlom podľa právnych predpisov Európskej Únie,“ uviedol rezort.

Aj viceprezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak potvrdzuje, že 1 a 2-centové mince sú stále platným platidlom v Európskej únii a tým pádom aj na Slovensku. Pri odmietnutí prijať takéto mince hovorí o porušení zákona. Zväz podľa jeho slov však doteraz v tejto súvislosti neevidoval žiadne sťažnosti.

Zároveň tvrdí, že ide o veľmi pozitívne opatrenie, ktoré prinieslo prospech zákazníkom aj predajom. „Obchodníci šetria čas pri preberaní peňazí od zákazníkov aj pri každodennej uzávierke pokladne, zároveň šetria čas tým, že ich nemusia vrátiť do NBS. Zákazník šetrí tým, že mu zmizli 1 a 2 centové mince v peňaženke a kratšie sa zdržiava pri pokladni,“ vyratúva pozitíva Konštiak.

Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič tvrdí, že obchodníci podporujú znižovanie jedno a dvojcentových mincí v obehu, preto aj aliancia pozitívne prijala iniciatívu štátu na prijatie zákona o zaokrúhľovaní. „Je však potrebné, aby prišlo na európskej úrovni k dohode o zrušení používania týchto mincí, keďže národné štáty túto kompetenciu nemajú,“ poznamenal Krajčovič.

Ani Aliancia nevie o prípade, žeby predajca odmietol prijať od zákazníka naše najmenšie mince.

Slovákom centovky nevoňajú

Používanie jedno a dvojcentových mincí sa zmenilo v lete minulého roku po prijatí novely zákona o cenách z júla minulého roku. Spolu s tým vstúpili do platnosti nové pravidlá pre zaokrúhľovanie cien nákupov platených v hotovosti. Snahou je znížiť ich obeh na Slovensku, naďalej však zostali zákonným platidlom v rámci celej eurozóny.

Slovensko sa tak pridalo ku krajinám ako Belgicko, Fínsko, Holandsko, Írsko či Taliansko, kde už obmedzenia pre používanie najmenších centových mincí platia. Úplne zrušiť ich platnosť môže len Európska komisia a Európska centrálna banka. Historicky však boli tieto inštitúcie k takýmto iniciatívam skôr skeptické.

NBS prišla s návrhom na obmedzenie používania jedno a dvojcentových mincí pri platbách v hotovosti ešte v júni 2020. Argumentovala pritom značnými finančnými úsporami pre maloobchod, zjednodušením platieb a úsporou času pre obyvateľstvo či pozitívnym vplyvom na životné prostredie. Upozorňovala, že výroba a cirkulácia týchto drobných mincí je v pomere k ich hodnote značne nákladná.

Pri presadzovaní návrhu sa NBS odvolávala aj na nálady v spoločnosti. Prieskum Eurobarometra z roku 2020 ukázal, že až 74 percent Slovákov bolo za zrušenie používania 1 a 2-centových mincí. Išlo o jednu z najvyšších mier podpory v eurozóne, priemer bol 65 percent.

V rovnakom prieskume Slováci „viedli“ aj pri otázke, ktorá eurominca ich obťažuje najviac. Pri 1-centovke to bolo až 88 percent, na druhom mieste v rámci eurozóny sú pri dvojcentovke (87 percent).

© Autorské práva vyhradené

37 debata chyba
Viac na túto tému: #euro #platba #cent