Na ranči pri Žiline zabíjala mačkovitá šelma. Lev zaútočil na majiteľa

Vo výbehu exotických šeliem na ranči v Kysuckom Novom Meste-Oškerde našli v utorok mŕtveho muža. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Zuzany Šefčíkovej určí presnú príčinu smrti až pitva.

16.05.2023 13:37 , aktualizované: 15:46
lev, ranč, žilina Foto:
debata (62)

Doplnila, že policajti prijali oznámenie, že muž sa nevrátil z výbehu exotických šeliem. „Na miesto okamžite privolali všetky dostupné sily a prostriedky s cieľom riadneho zabezpečenia miesta. V súčasnosti sa na mieste robia prvotné úkony a z uvedeného dôvodu nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie,“ povedala Šefčíková. Keďže ide o prípad s exotickou šelmou, bol na miesto privolaný aj veterinár, dodala krajská policajná hovorkyňa.

Na ranči zasahovali aj zdravotní záchranári. „Po zabezpečení výbehu šeliem boli na mieste identifikované časti ľudského tela. Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár s cieľom zabezpečenia ďalších procesných úkonov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Alena Krčová.

Ranč sa nachádza v Oškerde – mestskej časti Kysuckého Nového Mesta. V areáli, kde majiteľa usmrtil lev, chovajú aj tigre, kozy, lamy, ťavy, somáre, opice makaky a iné exotické zvieratá, informuje ta3.

Podľa generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušana Karasku majú veľké mačkovité šelmy svoje potreby a správanie aj po dvoch či troch generáciách chovaných v zajatí. „Aj keď zdanlivo môžu byť krotké, môže sa v nich prejaviť pud šelmy. V stresujúcej situácii, ktorú si majiteľ nemusí uvedomiť, zrazu tá šelma zaútočí. A keďže to je veľké zviera, nie je problém zabiť človeka za pár sekúnd,“ zdôraznil.

Muž podľa dostupných informácií išiel nakŕmiť leva, no z výbehu už nevyšiel. Podľa tvnoviny.sk sa záchranári k telu ešte nedostali. Čaká sa na veterinára, ktorý by mal šelmy uspať.

62 debata chyba