Pojednávaním s hrobárom sátorovcov sa bude zaoberať prokuratúra, rodina kritizuje sudkyňu

Hlavným pojednávaním s obžalovaným Lehelom Horváthom sa bude zaoberať prokuratúra. Jeho príbuzní namietajú postup sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorá mu podľa nich neumožnila načas si podať inzulín. Podnet poslali aj Súdnej rade SR.

17.05.2023 14:06 , aktualizované: 16:19
Horváth Foto: ,
Lehel Horváth pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v pondelok 22. februára 2021.
debata (3)

„Na podklade trestného oznámenia, ako aj medializovaných informácií, Krajská prokuratúra v Bratislave zabezpečí preverenie, či v danom prípade nedošlo k spáchaniu trestného činu,“ priblížila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Zuzana Drobová. Dodala, že dohľad nad činnosťou podriadených prokurátorov bude vykonávať prokurátor GP SR.

Pre komplexnosť posúdenia veci zároveň generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi preskúmať aj zákonnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, konajúceho na hlavnom pojednávaní.

Rodina obžalovaného adresovala list o podozrení zo spáchania trestného činu a podnet na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči sudkyni aj Súdnej rade SR. V liste tvrdí, že sudkyňa opakovane neumožnila obžalovanému podanie inzulínu, následkom čoho mal skolabovať.

Sudkyňa ŠTS Pamela Záleská vo vyjadrení, ktoré adresovala predsedovi súdu Jánovi Hrubalovi, okrem iného uviedla, že si nie je vedomá žiadnej takej skutočnosti, ktorá by vytvárala podklad pre jej „zaujatosť, neschopnosť nestranného prístupu“, alebo ktorá by viedla k „ohrozeniu života obžalovaného“. Z jej vyjadrenia tiež vyplýva, že sa v minulosti obžalovaný nezmieňoval o potrebe aplikovania inzulínu.

Poukázala na to, že na predmetnom hlavnom pojednávaní o 11.30 h vyhovela žiadosti Lehela H. a vyhlásila prestávku. Obžalovaný podľa jej slov požiadal o ďalšiu prestávku aj o 12.11 h s odôvodnením, že si v ústave vždy o 11.00 h pichá inzulín. Obedňajšia prestávka bola od 12.20 h. „Pred vyhlásením obedňajšej prestávky, na vyhlásenie ktorej bol obžalovaný upozornený, nejavil žiadne známky kolabovania ani zhoršeného zdravotného stavu,“ zdôraznila.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #sátorovci #Lehel Horváth