Kandidátov na člena Európskeho dvora audítorov odporučí hodnotiaca komisia

Kandidáti na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov absolvujú po novom verejné vypočutie pred hodnotiacou komisiou, ktorá dá potom odporúčanie vláde. Vyplýva to z návrhu na určenie spôsobu výberu kandidátov na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov v Luxembursku, ktorý v stredu odobrila vláda.

31.05.2023 10:57
Bratislava politika vláda Foto: ,
Zľava minister financií SR Michal Horváth, predseda vlády SR Ľudovít Ódor a podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti SR a využívanie eurofondov Lívia Vašáková počas 2. rokovania vlády SR v Bratislave 23. mája 2023.
debata (1)

„Cieľom predkladaného materiálu je jednotne a transparentne upraviť organizačné zabezpečenie a spôsob výberu kandidátov na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov v Luxembursku,“ uvádza sa v schválenom materiáli, ktorý predložil predseda vlády Ľudovít Ódor.

Súčasťou materiálu je aj spôsob zverejnenia výzvy na predkladanie návrhov kandidátov, administratívna kontrola prihlásených kandidátov a zabezpečenie prípravného rokovania komisie i verejného vypočutia kandidátov. Výzva na prihlasovanie návrhov kandidátov by mala byť zverejnená už v stredu.

Martin Klus Čítajte viac Klus zvažuje, že bude kandidovať: Sulík sa prejavil ako klamár a udavač. Ak sa nič nezmení, spolupráca so Saskou je pre mňa vylúčená

„Spúšťame proces transparentného výberového konania cez Úrad vlády SR. Aj takto vyzývam možných odborníkov, aby sa hlásili,“ povedal premiér po stredajšom rokovaní vlády. Podobné pozície majú byť podľa neho obsadzované prostredníctvom verejných výberových konaní a verejného vypočutia.

Hodnotiaca komisia by sa mala skladať z ôsmich členov. Jej predsedom bude šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR, podpredsedom vedúci Úradu vlády SR. Zástupcov budú mať aj rezort financií, kancelária prezidenta, Úrad vládneho auditu, Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská komora audítorov a mimovládny sektor.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky dvor audítorov