Kauza prípravy vraždy Sylvie Volzovej by mohla byť ukončená v septembri

Kauza prípravy vraždy podnikateľky Sylvie Klaus Volzovej by na prvostupňovom súde mohla byť ukončená v septembri. Ako vo štvrtok pre médiá uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, Mestský súd Bratislava I pojednávanie v tejto veci odročil na 12. a 14. septembra.

15.06.2023 10:19
rusko Foto:
Pavol Rusko a jeho advokát Martin Pohovej počas pojednávania v kauze objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.
debata (2)

Súd by sa na prvom z vytýčených termínov mal zaoberať listinnými dôkazmi a na druhom je možný prednes záverečných rečí. Na dnešok plánované pojednávanie musel súd odročiť pre akútnu hospitalizáciu členky senátu.

„Svedkovia už boli vypočutí všetci, rovnako aj znalci,“ povedal pre médiá obhajca obžalovaného Pavla Ruska Marek Para. Doplnil, že on, ako aj prokurátor už navrhujú oboznámiť len listiny. „Nie sú nové, ale väčšina sa týka kauzy Gamatex," doplnil Para.

Černák fontána Čítajte viac Fontánu, pri ktorej pózoval mafián Černák s tigrom, môžete mať doma. Cena vás zaskočí

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ, prezývaný Kýbeľ. Prípad sa prejednáva za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody od mája 2019.

Podľa obžaloby navštívil Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Klaus Volzovú uniesli, donútili ju prepísať jej podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji 2019 pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Klaus Volzovou, by musela odobriť licenčná rada. Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Klaus Volzovú niekto prinútil prepísať jej podiel na Ruska, a ten by ju následne zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

pavol rusko Čítajte viac Rusko spochybnil, že by mal motív na objednávku vraždy Klaus-Volzovej

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval Rusko. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Klaus Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Klaus Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Rusko je právoplatne odsúdený za falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Takisto čelí procesu v súvislosti so subvenčným podvodom týkajúcim sa azylového centra Maják nádeje.

Rusko, Černák, Lališ a Kaštan na súde v prípade údajnej prípravy vraždy Sylvie Volzovej
Video
Archívne video / Zdroj: TASR
pavol Rusko Maják nádeje Čítajte viac Kauza Maják nádeje s Pavlom Ruskom by mohla byť čoskoro uzavretá, vypočuli znalkyňu
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Mikuláš Černák #Pavol Rusko #Sylvia Volzová #príprava vraždy Volzovej