Čaputová omilostila mužov odsúdených za marihuanu na dlhoročné tresty

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila milosť dvom odsúdeným za zadováženie a prechovávanie marihuany vo veľkom rozsahu, informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

16.06.2023 16:37
Zuzana Čaputová prezidentka Foto: ,
Zuzana Čaputová
debata (4)

V prvom prípade omilostila 63-ročného muža, ktorý trpí viacerými ťažkými, nevyliečiteľnými ochoreniami. Marihuanu pestoval, aby utlmoval chronické bolesti, pričom návykovú látku ďalej nepredával a pred výkonom trestu viedol riadny život. Súd mu vymeral trest odňatia slobody na 11 rokov a prepadnutie majetku. „Z uloženého 11-ročného trestu odňatia slobody vykonal už viac ako polovicu. Vzhľadom na jeho zdravotný stav je odkázaný na invalidný vozík a nachádza sa v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Ďalší výkon trestu by bol v jeho prípade podľa prezidentky nehumánny,“ uviedol Strižinec.

Ivan Korčok, Zuzana Čaputová, demisia Čítajte viac Čakanie na Čaputovú. Opäť ožíva teória o šéfke NATO aj Korčokovi: Čo na to bývalý šéf diplomacie?

V druhom prípade prezidentka omilostila 40-ročného muža, ktorý bol odsúdený na 10 rokov. „Pri posudzovaní žiadosti o milosť prezidentka zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval, okrem predmetného odsúdenia nebol súdne trestaný a nespáchal ani priestupok. Pred nástupom na výkon trestu riadne pracoval a bol jediným živiteľom rodiny s 12-mesačným dieťaťom,“ uviedol Strižinec o odsúdenom, ktorý si z trestu odpykal takmer polovicu. „Prezidentka mu zvyšok trestu odpustila pod podmienkou, že dva roky odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal Strižinec.

Prezidentka v súvislosti s oboma prípadmi upozorňuje, že na aktuálnej schôdzi Národnej rady je predložený vládny návrh novely Trestného zákona, ktorý by v podobných prípadoch v budúcnosti umožnil uložiť tresty s miernejšou trestnou sadzbou.

Takto v Kyjeve privítali prezidentku Čaputovú
Video
4 debata chyba
Viac na túto tému: #marihuana #Zuzana Čaputová #prezidentská milosť