Stalinov holodomor na Ukrajine bol genocídou, uznali poslanci. Zelenskyj ďakuje

Národná rada uznala hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933 za genocídu ukrajinského ľudu. V utorok popoludní poslanci odsúhlasili uznesenie.

20.06.2023 18:17 , aktualizované: 19:07
Holodomor Foto:
Jeden z pamätníkov obetí Holodomoru v ukrajinskej metropole Kyjev
debata (87)

Píše sa v ňom, že hladomor bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.

Zároveň si parlament uznesením pripomenul obete hladomoru a vyjadril solidaritu s ukrajinským ľudom. V mene občanov SR pozostalým a blízkym obetí vyjadril úprimnú sústrasť. Odsúdil pritom genocídne činy totalitného sovietskeho režimu, ktoré „viedli k smrti miliónov Ukrajincov a výrazne poškodili základy ukrajinskej spoločnosti“.

Holodomor Čítajte viac Europarlament uznal holodomor na Ukrajine za genocídu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v reakcii na uznesenie NR SR poďakoval Slovensku. „Som vďačný slovenskému parlamentu za uznanie hladomoru v rokoch 1932 – 1933 za genocídu ukrajinského ľudu," napísal na sociálnej sieti. Rozhodnutie NR SR označil za dobre načasované a za výrazný prínos k obnoveniu historickej spravodlivosti a ucteniu si miliónov nevinných obetí.

Okrem toho poslanci uznesením vyjadrili ľútosť aj nad aktuálnou vojnou Ruska proti Ukrajine. V uznesení sa píše, že Rusko porušuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a snaží sa ju zlikvidovať ako národný štát, zničiť identitu a kultúru jej národa.

Parlament tiež odsúdil manipuláciu súčasného ruského režimu s historickou pamäťou týkajúcou sa hladomoru, ako aj všetky formy totalitarizmu. Vyjadril ľútosť, že aj na Slovensku stále niektorí inklinujú k totalitnému režimu a jeho predstaviteľom.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #hladomor #Josif Vissarionovič Stalin #holodomor