Aktualizovaný kontingenčný plán zodpovedá obdobiu od júla do decembra 2023. Je spracovaný na základe vysokorizikového scenára na základe posledných údajov poskytnutých Európskou komisiou.
„Pri tomto scenári by mohlo prísť k presunom do SR v celkovom počte 280 000 nových utečencov pri nepretržitom prekračovaní hraníc v priebehu jedného mesiaca priemerne v počte približne 8000 osôb denne,“ priblížilo ministerstvo. Aktivácia kontingenčného plánu je rozdelená do viacerých fáz podľa počtu osôb prekračujúcich štátnu hranicu SR s Ukrajinou.
Rýchlejší pohyb utečencov sa očakáva pri zhoršených poveternostných podmienkach. „Preto dočasne môže prísť k zvýšeniu náporu na hraničné priechody so SR na úrovni približne 15 000 osôb denne po dobu približne 15 dní,“ uviedli z rezortu vnútra. Plán pri rizikovom scenári vychádza z predpokladu, že počet osôb, ktoré požiadajú o štatút dočasného útočiska, bude zásadne vyšší ako v roku 2022.
„Teda približne na úrovni 45 percent z prichádzajúcich, čo tvorí predpoklad približne 125 000 odídencov so žiadosťou o štatút dočasného útočiska v SR,“ dodali.
Schválený návrh rieši scenár, aktiváciu, postup a ciele kontingenčného plánu pre zabezpečenie bezpečného a dôstojného vstupu a pobytu pre ukrajinských utečencov v súvislosti s vojenskou operáciou Ruskej federácie na Ukrajine.
„Taktiež sa zameriava na zabezpečenie prístupu k materiálnej, právnej, psychosociálnej a zdravotnej podpore pre odídencov, zvýšenú pozornosť venuje ochrane osôb so špecifickými potrebami (maloletí, zdravotne postihnutí a pod.) a ich preprave po území SR,“ spresnil rezort.
Ministerstvo vnútra podľa ministra Ivana Šimka aj naďalej pokračuje v budovaní kapacít civilnej ochrany, ktorá bola roky na okraji záujmu. „Materiálno-technické vybavenie tak nebude slúžiť iba na potreby spojené s mimoriadnou situáciou, ale bude môcť byť použité v prípade potreby kdekoľvek a kedykoľvek v prípade akejkoľvek mimoriadnej situácie,“ uviedol šéf rezortu vnútra.
V súvislosti s optimalizáciou nasadených síl a prostriedkov ministerstvo po dohode s partnermi z iných rezortov, mimovládnymi organizáciami a samosprávami pristupuje od 1. júla k ukončeniu prevádzky tranzitného centra v Michalovciach a tiež poskytovania núdzového ubytovania v priestoroch hraničného priechodu Vyšné Nemecké.
„Tranzitné centrum v Košiciach, ktoré je v prevádzke Okresného úradu Košice, bude za podpory mimovládnych organizácií pokračovať v poskytovaní služieb v doterajšom režime aj naďalej,“ priblížila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Všetci aktéri však budú aj naďalej pripravení v krátkom čase obnoviť poskytovanie služieb v plnom rozsahu a v súlade s kontingenčným plánom.
Predložený materiál nebol predmetom pripomienkového konania z dôvodu naliehavosti. Vplyv na rozpočet verejnej správy je rozdelený na fixné náklady vo výške 5,14 milióna eur a variabilné náklady odvíjajúce sa od počtu odídencov prichádzajúcich na územie SR vo výške takmer 26,61 milióna eur.