Sklenár: Dve percentá na obranu nie sú diktát zo Západu, je to náš národný záujem. Sme súčasťou najsilnejšej Aliancie

Záväzok výdavkov na obranu na úrovni minimálne dvoch percent hrubého domáceho produktu nie sú diktátom NATO, ale životný národný záujem Slovenska. Po návrate zo samitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse to zdôraznil minister obrany SR Martin Sklenár. Ako povedal, budovanie obrany SR bolo roky na okraji záujmu, čomu zodpovedali aj investície.

13.07.2023 11:17
Minister obrany Martin Sklenár Foto: ,
Minister obrany Martin Sklenár.
debata (145)

V praxi to znamenalo okliešťovanie spôsobilostí Ozbrojených síl SR, znižovanie stavov vrátane personálu a infraštruktúry a opomínanie potrieb v oblasti modernizácie infraštruktúry a zastaranej techniky na hrane životnosti. Aj napriek intenzívnej snahe počas uplynulých pár rokov zostáva deficit v tejto oblasti podľa Sklenára obrovský. „Nejde pritom o súťaž priorít, ale o existenčnú podmienku každého štátu, pretože argument je jasný – pokiaľ nie je bezpečnosť, nie je ani nič iné,“ podčiarkol.

Nahradili legendárny Humwee. Aké bojové vozidlá dostanú slovenskí vojaci?
Video
Slovensko pre ozbrojené sily získa 160 viacúčelových bojových vozidiel 4x4 Oshkosh za takmer 190 miliónov dolárov z amerických z podporných fondov FMF (Foreign Military Financing). / Zdroj: US Army

Zároveň vysvetlil, že riešením obrany štátu nemôže byť len pasívne prijímanie garancií Severoatlantickej aliancie. „Byť súčasťou najsilnejšej obrannej Aliancie sveta je nesmiernou výhodou a práve aktuálna situácia za našimi východnými hranicami to jasne podčiarkuje. Každá reťaz je však taká silná, ako je silný jej najslabší článok, preto opomínať investície do obrany znamená hazard nielen s našou bezpečnosťou,“ do­dal.

Minister obrany Sklenár: Slovensko posilnia ďalší vojaci NATO
Video
Minister obrany Martin Sklenár na summite NATO vo Vilniuse. / Zdroj: TV Pravda

Neinvestovať do obrany v aktuálnej situácii rovnako, ako tomu bolo v rokoch 2008 až 2014, keď už bolo možné predpokladať ďalší vývoj bezpečnostnej situácie, by bolo podľa ministra krajne nezodpovedné. Krajiny, ktoré pociťujú hrozbu zo strany Ruskej federácie silnejšie, lebo s ňou susedia, alebo majú ešte horšiu historickú skúsenosť ako Slovensko, jednoznačne tvrdia, že dve percentá HDP na obranu je málo. Pobaltské krajiny smerujú k hranici 2,5 percenta, niektoré k trom percentám, Poľsko dokonca k piatim percentám HDP.

Zuzana Čaputová / Martin Sklenár / Miroslav Wlachovský / Čítajte aj Čaputová sa vrátila z Vilniusu, takú úroveň bezpečnosti Slovensko podľa nej nemalo
145 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #NATO #armáda #obrana #ministerstvo obrany #Ozbrojené sily SR #summit NATO