Vo výzve na „Matching“ granty podporia inštitúcie, aby svoj výskum buď rozšírili, nakúpili novú infraštruktúru, alebo aby po ukončení projektov mohli pokračovať vo svojom výskume. K zdrojom získaných zo súkromného sektora budú podporené akademické inštitúcie, ktoré spolupracujú so súkromným sektorom.
Prostredníctvom výzvy Veľké projekty pre excelentných výskumníkov podporia špičkové výskumné tímy pod vedením excelentných výskumníkov zo Slovenska a zahraničia.
V rámci výzvy na výskum a vývoj v oblasti dekarbonizácie ekonomiky ide o podporu projektov zameraných na prechod na zelenú a nízkouhlíkovú ekonomiku, adaptáciu a zvyšovanie odolnosti voči klimatickej zmene. V oblasti digitalizácie ekonomiky budú podporené projekty s budúcim komerčným potenciálom v oblasti digitalizácie.
Čítajte aj Rezort školstva vyhlásil výzvu na rekonštrukciu budov vysokých škôl a internátovMalé a stredné firmy budú môcť požiadať o inovačné alebo digitálne vouchre. „Inovačné vouchre budú môcť využiť na inováciu vlastných produktov, služieb alebo procesov. Digitálne vouchre sú určené na individuálne riešenia pri podpore vlastnej digitalizácie,“ priblížili z ÚV.
Výskumníci v rôznych fázach kariér od čerstvých postdoktorandov až po seniorných výskumníkov môžu požiadať o výskumné štipendiá na svoj výskum a vo vyšších štádiách aj na svoj tím.
„Zverejnené výzvy a ich nastavenie už aspoň čiastočne, teda v rámci súčasných legislatívnych pravidiel, reflektujú požadované zmeny grantového financovania, na ktoré poukazuje aj nová Národná stratégia výskumu, vývoja a inovácií 2030,“ dodala generálna riaditeľka Výskumnej a inovačnej autority Úradu vlády SR Michaela Kršková.