V chate plnej detí vybuchol plyn. Zranilo sa deväť osôb

Na chate v horolezeckom tábore v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza malo dôjsť v utorok ráno k výbuchu plynového sporáku, ktorý bol napojený na plynovú bombu. Zranenia utrpelo deväť osôb. Na mieste zasahovali hasiči i záchranári. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

25.07.2023 10:42 , aktualizované: 14:14
chata, výbuch plynu, prievidza, vtáčnik, tábor Foto:
Na chatke plnej ľudí vrátane detí v Lehote pod Vtáčnikom vybuchol sporák s plynovou bombou. 25.7.2023
debata (19)

Výbuch plynu v objekte hasičom nahlásili po 8.30 h. „Objekt je dvojpodlažný a s rozmermi šesť krát desať metrov. Polovica chaty by mala byť zrútená. Na mieste udalosti sa nachádzalo 13 osôb, traja dospelí a desať detí,“ uviedol hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.

Počet zranených sa podľa neho postupne upravoval, malo by ísť o deväť zranených. Rozsah zranení Petrík nevedel upresniť.

Na chatke plnej ľudí vrátane detí v Lehote pod...
Na chatke plnej ľudí vrátane detí v Lehote pod...
+4Na chatke plnej ľudí vrátane detí v Lehote pod...

Pomáhali aj leteckí záchranári

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) na miesto vyslalo pozemných aj leteckých záchranárov. „Záchranárske tímy ošetrili spolu deväť zranených – dvoch dospelých a sedem detí. Dospelí utrpeli ľahšie až stredne ťažké poranenia,“ uviedla hovorkyňa OS ZZS Alena Krčová. Detaily k zdravotnému stavu detí vzhľadom na ich vek uviesť podľa svojich slov nemôže. Po ošetrení boli všetci prevezení do nemocníc v Banskej Bystrici, Bojniciach, Topoľčanoch a Trenčíne," ozrejmila.

Záchranné zložky na mieste výbuchu plynu v... Foto: Air-Transport Europe/facebook
záchranka, vrtuľník, plyn, tábor Záchranné zložky na mieste výbuchu plynu v horolezeckom tábore v Lehote pod Vtáčnikom. 25.7.2023

K výbuchu na horskej chate vyslali dva záchranárske vrtuľníky z Banskej Bystrice a Bratislavy. Ako prvý vzlietol vrtuľník z Banskej Bystrice. „Keďže zranení sa nachádzali na mieste, kde nebolo možné pristáť, lekár bol spustený k miestu nehody na lane pomocou palubného navijaka. Na mieste sa nachádzalo deväť zranených, ktorí už boli v starostlivosti pozemných záchranárov,“ priblížila Zuzana Turočeková z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air – Transport Europe.

Lekár si podľa nej do svojej starostlivosti prevzal najťažšie zranenú osobu, 11-ročné dievča českej národnosti, ktoré utrpelo poranenia tváre. Po ošetrení a preložení na palubu vrtuľníka bolo dievča v stabilizovanom stave pri vedomí previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

„Medzičasom smeroval na miesto udalosti druhý vrtuľník zo strediska Bratislava. Jeho posádka po prílete ošetrila 45-ročnú ženu českej národnosti s poranením hornej končatiny a viacerými povrchovými zraneniami. V stabilizovanom stave bola vrtuľníkom prevezená do nemocnice v Banskej Bystrici,“ doplnila Turočeková.

V nemocnici v Bojniciach prijali päť pacientov, jedného dospelého a štyri deti, žiaden z nich zrejme nebude potrebovať hospitalizáciu, potvrdil riaditeľ nemocnice Peter Glatz. Nemocnica zavolala ako podporu detského psychológa.

Medzi zranenými sú Česi

Na súkromnej chate Smrečina v chatovej oblasti Sekaniny, ktorú ľudia využívajú na rekreačné účely, sa nachádzali občania Českej republiky, uviedol prednosta Obecného úradu v Lehote pod Vtáčnikom Pavel Herda. Obec podľa neho zriadila v základnej škole priestor pre ľudí, ktorí neutrpeli zranenia alebo si ich stav nevyžadoval hospitalizáciu, ako aj ich osobné veci.

Na mieste zasahovalo 15 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) z Prievidze a Trenčína s piatimi kusmi techniky, ako i dobrovoľní hasiči s jedným kusom techniky. Na mieste pomáhali zdravotní záchranári a leteckí záchranári s dvoma vrtuľníkmi, dodal Petrík.

Policajti sú na mieste a dokumentujú miesto činu, bližšie informácie poskytnú neskôr, dodala polícia.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #hasiči #výbuch #Prievidza #výbuch plynu