Lekárska spoločnosť: Nemocnice by skutočne zaťažil kolaps ambulancií pediatrov, nie zmeny v ambulantnej pohotovosti

Skutočnú nezvládnuteľnú záťaž nemocníc by priniesol kolaps primárnej pediatrickej starostlivosti. Snažia sa ho oddialiť avizované zmeny v ambulantnej pohotovostnej službe (APS). Uviedla to Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS). Nesúhlasí preto s tvrdením lekárskych odborárov, že skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí preťaží nemocnice.

28.07.2023 10:59
debata (11)

„Navrhované krízové úpravy v APS nikdy neboli považované za systémové a zásadné riešenie situácie v primárnej pediatrii, boli vypracované ako kompromisné a čiastočné opatrenia naliehavej situácie. Každý vie, že tieto opatrenia, samozrejme, nedokážu omladiť lekárov. Ich cieľom je zachovať rozsah primárnej starostlivosti o deti na súčasnej úrovni čo najdlhšie,“ priblížila spoločnosť.

Odmieta aktuálny spôsob komunikácie predstaviteľov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) k zmenám v pediatrii. Žiada, aby diskusia bola iba odborná, založená na faktoch a konštruktívnych pripomienkach. „Odmietame nekorektné prezentovanie problému ako sporu medzi pediatrami pracujúcimi v nemocniciach a pediatrami v detských ambulanciách,“ skonštatovala SSPPS.

nemocnica, Lučenec, detská klinika Čítajte viac Alarmujúci stav v lučeneckej nemocnici: Detské lôžkové oddelenie uzavreli, rodičia majú obavy

Spoločnosť súhlasí s lekárskymi odborármi, že nedostatok pediatrov treba riešiť systémovo. Poukázala na to, že niekoľko rokov navrhuje rôzne riešenia a docieľuje aj zmeny legislatívy. Súčasná situácia si však podľa nej vyžaduje rýchle riešenie. LOZ vyzvala na návrh iného krízového opatrenia. „Pre prípad, že sa 100 najstarších pediatrov z takmer 500 dôchodcov postaví budúci mesiac a zatvorí svoju ambulanciu,“ podotkla.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v súvislosti s nedostatkom pediatrov navrhuje viaceré opatrenia. Chce napríklad skonsolidovať sieť ambulantných pohotovostí. Navrhuje tiež skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí, ktoré by sa podľa neho mohlo riešiť aj na mimoriadnej schôdzi parlamentu. S tým nesúhlasia lekárski odborári. Zmena podľa nich preťaží nemocnice. Vyzvali preto rezort, aby problém riešil systémovo.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #výpovede lekárov #Slovenská lekárska spoločnosť #ambulantná pohotovostná služba #pediatri