Verejný ochranca práv nameral v cele teplotu takmer 31 stupňov, žiada nápravu

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský počas neohlásenej kontroly nameral v jednej z ciel policajného útvaru na západnom Slovensku teplotu 30,9 stupňa Celzia. Upozorňuje, že takéto podmienky ohrozujú zdravie osôb a hrozí aj porušenie ľudských práv. Požiadal preto políciu i ministerstvo vnútra o nápravu, informoval Branislav Gigac z Kancelárie ombudsmana.

14.08.2023 10:11
Väzenie / Väznica / Cela / Foto:
debata (10)

„Počas neohlásenej návštevy policajného útvaru na západnom Slovensku som v čase o 20.43 h nameral teplotu v jednej z ciel až 30,9 stupňov Celzia. Napriek otvorenému oknu bolo v miestnostiach pocitovo horúco, dusno a neprúdil tam žiaden vzduch,“ priblížil Dobrovodský.

Upozornil, že zlé vetranie, v kombinácii s horúcou, vlhkou klímou a s preplnenosťou priestoru, môžu byť mimoriadne škodlivé pre zdravie umiestnených osôb. „Nehovoriac o tom, že to môže negatívne ovplyvniť uplatňovanie práv podozrivej osoby v konaní pred orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal.

Verejný ochranca práv sa v tejto súvislosti obrátil na Prezídium Policajného zboru a Ministerstvo vnútra SR. „Som rád, že na moje zistenie reflektovalo príslušné okresné riaditeľstvo Policajného zboru a požiadalo kompetentné centrum podpory MV SR o zabezpečenie lepšej cirkulácie vzduchu a chladenie ciel prostredníctvom ventilátorov či klimatizácie. Či polícia vykonala avizované opatrenia, budem sledovať,“ uviedol.

Neohlásené kontroly počas leta ombudsman vykonal na viacerých miestach, ktoré slúžia na obmedzovanie osobnej slobody osôb. „Jeho snahou je systematickými návštevami policajných zariadení posilniť ochranu týchto osôb pred zlým zaobchádzaním, s cieľom pôsobiť preventívne do budúcna a zvyšovať tak štandard prístupu k nim,“ ozrejmil Gigac.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #väzenie #teplota #verejný ochranca práv