Do škôl sa vracia 720-tisíc žiakov, čakajú ich zmeny. Ministri pomenovali školu po diplomatovi

Zhruba 720 000 žiakov sa v pondelok vracia do školských lavíc v školskom roku 2023/2024. Počas tohto roka budú zavedené rôzne zmeny.

04.09.2023 06:44 , aktualizované: 10:23
skola, 1 A, zaciatok, skolskeho roku, prvak, ZS... Foto: ,
Do školských lavíc zasadne prvýkrát 60 058 žiakov, ide o prvákov základných škôl.
debata (5)

Na Slovensku nastúpi do ZŠ asi 507 000 žiakov a ďalších približne 215 000 žiakov na stredné školy. Do školských lavíc zasadne prvýkrát 60 058 žiakov, ide o prvákov základných škôl. Rezort školstva avizuje, že nový školský rok prinesie napríklad postupné zavádzanie systému podporných opatrení, nový spôsob ospravedlňovania neprítomnosti detí či nové materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie. Na vybraných základných školách tiež odštartuje kurikulárna reforma.

„Od septembra sa začína od prvého ročníka postupne zavádzať nový Štátny vzdelávací program (ŠVP) na 39 základných školách. Zavádzanie nového ŠVP znamená aj využívanie nových metód a foriem výučby pre nový obsah vzdelávania a vytváranie podpornej a motivujúcej klímy školy, ktorá sa môže týkať všetkých ročníkov,“ uviedli z rezortu. Rozdelenie vzdelávania v základnej škole na prvom a druhom stupni ostáva nezmenené, rovnako aj deväť ročníkov.

Protest uciteľov / Školstvo / Čítajte viac Sedliacky rozum a „bifľovanie“ už nestačí… Ako dôstojne prežiť 21. storočie?

Vzniká ďalších 16 nových Regionálnych centier podpory učiteľov (RCPU). Primárnym cieľom je pomôcť učiteľom s prechodom na novú formu vzdelávania po zavedení kurikulárnej reformy. Zriadenie a činnosť centier sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. Od septembra sa začne postupne zavádzať aj systém podporných opatrení, ktorého cieľom je zvýšiť kvalitu procesu inklúzie, znížiť riziko možnej segregácie či prevencia na podporu fyzického zdravia, duševného zdravia a prevencia výskytu rizikového správania.

Platiť začnú aj nové pravidlá ospravedlňovania neprítomnosti detí a žiakov na výchove a vzdelávaní. Po novom, ak ide o žiaka v základnej škole alebo v strednej škole, lehota sa predĺžila na päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Ak ide o dieťa v materskej škole, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, táto lehota je po novom sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Pri deťoch v materskej škole, ktoré neplnia povinné predprimárne vzdelávanie, školský zákon neustanovuje po novom žiadnu lehotu.

V rámci oblasti školského stravovania ministerstvo vydalo nové materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie a týmto poskytuje priestor v školských jedálňach aj pre stravovanie detí a žiakov so zdravotnými obmedzeniami. Pre školské jedálne zo zákona nevyplýva v tomto smere povinnosť, avšak ministerstvo sa snaží školám poskytovať potrebnú pomoc a tému potreby zavádzania možnosti diétneho stravovania propagovať.

Ministri pomenovali školu

Počas slávnostného otvorenia školského roka na základnej škole v Brezovej pod Bradlom v okrese Myjava slávnostne pomenovali školu za účasti ministra školstva Daniela Bútoru a ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského po slovenskom diplomatovi a rodákovi z Brezovej pod Bradlom Štefanovi Osuskom.

Osuský ako spoluautor Clevelandskej dohody spoluformoval americkú koncepciu povojnového usporiadania Európy a spolu s ďalšími krajanmi v USA dopomohol k naplneniu práva Slovákov a Čechov na sebaurčenie. „Československá diplomacia a na ňu nadväzujúca slovenská diplomacia má v tomto regióne svoje hlboké korene. Ide o veľmi úrodný kraj z tohto hľadiska, keď odtiaľto pochádzajú traja významní diplomati – Milan Rastislav Štefánik, Štefan Osuský a Ján Papánek. Som veľmi rád, že pomenúvame školu po Osuskom, ktorý bol príkladom demokratického politika,“ uviedol Wlachovský.

Diplomat z Brezovej pod Bradlom ako veľvyslanec v Londýne a v Paríži usiloval vybudovať mladému štátu reputáciu, ktorú zúročil v parížskych diplomatických rokovaniach. Ich výsledkom bolo vymedzenie československých hraníc Trianonskou mierovou zmluvou, ktorú podpísal spolu s vtedajším ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom.

„Okrem toho, že otvárame školský rok, toto je výnimočná chvíľa, pretože pomenúvame školu po významnom diplomatovi. Vyzval som ministrov vo vláde a poprosil, aby nám pomohli otvoriť školský rok na viacerých školách a minister zahraničných vecí je tu spolu so mnou. Demonštrujeme tým istú symboliku,“ informoval Bútora.

Štefan Osuský, Ivan Dérer, Milan Hodža Čítajte viac Búrlivá cesta diplomata Štefana Osuského

Ako doplnil, pred školským systémom stoja viaceré výzvy. „Meníme ciele vzdelávania od toho, že máme vedieť tzv. vedomosti, fakty alebo dáta k tomu, aby sme deti viedli k schopnosti sa rozhodovať a konať samostatne, myslieť na základe dát. To je úplne nový svet, v ktorom žijeme, a som veľmi rád, že Slovensko sa konečne s istým oneskorením, ale predsa len hýbe týmto smerom,“ povedal minister školstva.

Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #škola