V Tatrách vybrali rekordnú výšku pokút. Majko: Spoločnosť prestala rešpektovať pravidlá

Vo Vysokých Tatrách počas letnej sezóny vybrali rekordnú sumu na pokutách za nedodržiavanie pravidiel. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko pre TASR potvrdil, že najčastejšie sa stretávali s pohybom turistov mimo vyznačených chodníkov či kúpaním sa a bivakovaním v územiach, kde je to zakázané. Ochrancovia prírody sa okrem arogantného správania stretli prvýkrát aj s fyzickým napadnutím.

06.09.2023 14:59
SR Vysoké Tatry turistika leto POX Foto: ,
Ilustračná snímka. Turisti na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. augusta 2023.
debata (4)

„Tá suma je takmer 6000 eur za dva mesiace, je to adekvátne návštevnosti, vysokým teplotám a možno tomu, že táto spoločnosť prestala rešpektovať nejaké usmernenia. Sú to chronicky opakujúce sa porušenia, keď si návštevník mýli mestský park s národným parkom. Ak si neuvedomujeme hodnotu prírodného bohatstva, čoskoro nás to dobehne, či už cez klimatické zmeny, nedostatok čistej vody alebo iné. Les vytvára podmienky pre život chránených živočíchov a blahodarne vplýva aj na človeka,“ skonštatoval Majko.

Arogantní turisti. Z Vysokých Tatier si spravili aquapark
Video

Problémy sa podľa neho v posledných rokoch stupňujú a ľudia si neuvedomujú, že v národnom parku nemôžu robiť všetko, čo sa im páči. Často sa strážcovia stretli napríklad s navoľno pustenými psami. Nedávno sa v médiách objavilo video, na ktorom sa ľudia kúpu v Studenovodských vodopádoch. Ochranári okrem toho našli turistu bivakovať pri Batizovskom plese. „Potom sme mali prípad, keď do našich pracovníkov strkali turisti ubytovaní v Tatranských Zruboch, ktorí sa pohybovali mimo značeného chodníka na Končistej,“ dodal Majko s tým, že ide o útok na verejného činiteľa a prípad už riešia orgány činné v trestnom konaní.

tabák Čítajte viac Inšpiráciou arogantná Tabák? Od kúpania v tatranských vodopádoch ich neodradili ani pokuty

Stále viac sa podľa riaditeľa ochranári stretávajú s arogantným správaním zo strany návštevníkov. Dodal, že sa tomu budú musieť v budúcnosti prispôsobiť. „Keď sme fasovali donucovacie prostriedky, som pevne veril, že ich nikdy nebudeme musieť použiť, zjavne dozrela doba, že sa nám zídu putá, obranné spreje a obušky,“ uzavrel Majko.

Vysoké Tatry, turistika, cestovný ruch Čítajte viac Poznáme najnavštevovanejšie miesto TANAP-u. Za jediný deň tam zavítalo 5146 turistov
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Vysoké Tatry #turizmus #TANAP