Polícia si do boja s hoaxmi zavolala repera, 96-ročného lekára i kozmonauta

Raper a komik Bekim Aziri, prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, emeritný biskup Róbert Bezák, 96-ročný lekár Karol Mika a cestovateľ Martin Navrátil budú súčasťou kampane „Hoaxy sa na mňa nelepia“, ktorú pripravili ministerstvo vnútra a Policajný zbor SR. Ako informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, hlavná časť kampane bude pozostávať z krátkych videí, ktoré bude možné vidieť na sociálnych sieťach polície a ministerstva vnútra, ale aj vo vysielaní televízií. Obsahom videí bude podľa polície „preventívno-vzdelévacie posolstvo".

07.09.2023 12:07
Bezák Foto: ,
S bojom proti hoaxom bude slovenskej polícii pomáhať aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák.
debata (9)

„Slovenská republika je dlhodobým cieľom pôsobenia rôznych druhov dezinformácií, ktorých cieľom je vytváranie napätia v spoločnosti, nárast nedôvery v štátne inštitúcie a polarizácia spoločnosti," povedala Bárdyová. Polícia sa podľa nej pôsobením dezinformácií začala intenzívne zaoberať najmä po vypuknutí pandémie, keď nastal prvý významný nárast vplyvu nepravdivých správ. „Zmanipulované informácie bezprostredne ohrozovali životy a zdravie všetkých občanov krajiny. V roku 2022 sa nosnou témou dezinformátorov stala vojna na Ukrajine a obhajovanie vojenskej agresie cudzej štátnej mocnosti," pripomenula hovorkyňa. Doplnila, že rezort vnútra rieši problematiku dezinformácií ako súčasť aktivít zameraných proti hybridným hrozbám a od roku 2022 zriadil aj špecializované Centrum boja proti hybridným hrozbám.

„Hoaxy tu boli už od nepamäti, už pred dve tisíc rokmi. Dokážu ublížiť, dokážu zabíjať. Musíme si naozaj dávať pozor. Nedovoľme, aby nás zničili,” povedal pre policajnú stránku na fecabooku Bezák.

Verejnosť sa do kampane bude môcť zapojiť prostredníctvom nálepiek a odznakov s logom a heslom kampane. „Nálepky budú k dispozícii vo verejných priestoroch Prezídia Policajného zboru, policajných krajských a okresných riaditeľstiev, klientskych centier a okresných úradov. Zamestnanci Informačných kancelárií Prevencie kriminality ich budú distribuovať v rámci prednášok na školách a seniorom," uviedla Bárdyová. Dodala, že limitovaný počet nálepiek a odznakov bude k dispozícii prostredníctvom facebookovej stránky “Hoaxy a podvody – Polícia SR”, na ktorú sa záujemcovia budú môcť obrátiť formou súkromnej správy.

Hoaxom sa darí aj preto, lebo hnev má na internete výhody
Video
heriban, červené pásky, Čítajte viac Konšpirátori sa nezastavia pred ničím: Heriban zomrel kvôli očkovaniu. Je to úchylné, hovorí polícia
9 debata chyba
Viac na túto tému: #hoax #Polícia Slovenskej republiky