Za odstránenie kosáka a kladiva z pamätníka v Košiciach dostal Lorenz podmienku. Štátu musí dať skrutkovač, ktorým to urobil

Za hanobenie kultúrnej pamiatky Mestský súd Košice v stredu uložil Ľubošovi Lorenzovi trest odňatia slobody na štyri mesiace s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden rok. Aktivista v auguste 2017 odstránil z pamätníka sovietskych vojakov v centre Košíc symboly kosáka a kladiva.

22.09.2023 16:13
Ľuboš Lorenz Foto: ,
Ľuboš Lorenz prichádza na súd v Košiciach v sprievode policajtov, vpravo jeho matka Eva Lorenzová. September 2017
debata (59)

Súčasťou rozsudku je úhrada škody vo výške 72 eur poškodenej Správe mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach a prepadnutie veci, a to skrutkovača, ktorým obžalovaný nalepené symboly vypáčil, potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová. „Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor sa vzdal práva podať odvolanie, keďže však obžalovaný nebol prítomný na pojednávaní, jeho obhajca sa s ním musí vo veci ďalšieho postupu poradiť,“ uviedla.

Pamätník padlých vojakov sovietskej armády z...
Pamätník padlých vojakov sovietskej armády z...
+8Protestujúci občania pred súdom v Košiciach...

Ľuboša Lorenza uznal za vinného z výtržníctva ešte v októbri 2020 vtedajší košický okresný súd. Od súhrnného trestu však v tom čase upustil, keďže trest, ktorý obžalovaný predtým dostal v kauze postriekania busty komunistického politika Vasiľa Biľaka, označil samosudca za postačujúci.

Krajský súd po odvolaní sa obžalovaného tento verdikt potvrdil. Vlani v septembri však v prípade Najvyšší súd zrušil uznesenie krajského súdu a rozsudok okresného súdu vo výroku o upustení od súhrnného trestu. Vyhovel zároveň dovolaniu Ľuboša L. v kauze postriekania Biľakovej busty.

V kauze odstránenia kosákov s kladivom z pamätníka na Námestí osloboditeľov aktivista a výtvarník argumentoval, že išlo o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný, a pamätník sa od nich snažil „očistiť“.

Jeho vtedajší obhajca Daniel Lipšic poukazoval aj na to, že podľa krajského pamiatkového úradu preglejkové náhrady symbolov, ktoré na pamätník osadila SMsZ, neboli súčasťou pamiatkovej hodnoty a ochrany pamiatky, pričom tie pôvodné kovové sa nezachovali.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľuboš Lorenz