„Slovenské voľby sa do určitej miery diali v kontexte medzinárodnej situácie, najmä toho, čo sa deje na Ukrajine. Jedno z posolstiev, ktoré väčšina voličov vydala, bolo posolstvo v mieru. Či chceme alebo nie, aj s touto tézou vystupovali strany, ktoré dnes vytvárajú vládnu koalíciu a možno aj ďalšie strany. Možno nie mieru za každú cenu, ale mieru, hľadanie nejakého politického riešenia,“ uviedol Kubiš.
Vláda chce robiť sebavedomú zahraničnú politiku. „Musíme si určiť v čom a ako. Sebavedomá politika nie je búchanie do stola alebo hovorenie nie. Aj to sme zažili, najmä u veľmocí a tiež to neviedlo k ničomu,“ uviedol Kubiš. Politika by mala byť založená na uvedomení si národnoštátnych záujmov a ich presadzovanie sebavedomo, odvážne, dôstojne a hľadanie spoločných riešení, dodal.
Čo hovorí skúsený diplomat Ján Kubiš na situáciu v dvoch krízových ohniskách – na Blízkom východe a na Ukrajine? Mierime ku globálnemu konfliktu veľmocí? Aké sú možné riešenia? Zmení podľa neho prípadný vstup Petra Pellegriniho do súboja o prezidentské kreslo jeho pozíciu a čo chce ľuďom ponúknuť? Pozrite si reláciu Ide o pravdu.