Nové vedenie nemôže stiahnuť „čurillovcov". Získali status chránených oznamovateľov

Skupinka vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu pred niekoľkými dňami získala tzv. status chráneného oznamovateľa. Informoval o tom denník SME s tým, že informáciu potvrdili ich právny zástupca Peter Kubina a tiež šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás, ktorý status tiež obdržal. Status podľa denníka „čurillovcom" udelila špeciálna prokuratúra na základe ich žiadosti o ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

18.10.2023 09:19
debata (61)
Kollár o NAKA: Kto sa im postavil do cesty, bol odstránený
Video

„Znamená to, že patronát nad nimi získal Úrad na ochranu oznamovateľov, na ktorého čele je Zuzana Dlugošová," uviedol denník s tým, že status chráneného oznamovateľa v praxi znamená, že zamestnávateľ nemôže urobiť akýkoľvek pracovnoprávny úkon voči oznamovateľovi, s ktorým oznamovateľ nesúhlasí, bez súhlasu úradu. „Ak by teda chcelo nové vedenie polície siahnuť na vyšetrovateľov, prípadne by sa nová politická garnitúra snažila zbaviť sa vedenia inšpekcie, musela by im to odobriť Dlugošová a jej úrad," vysvetlilo SME.

Zároveň denník poukazuje na to, že rovnakým statusom disponuje aj Diana Santusová, ktorá v minulosti viedla inšpekčný tím Oblúk, ktorý začal vyšetrovateľov stíhať. „Keď sa neskôr Santusová dostala do problémov, aj ona požiadala o tento typ ochrany a potom sa dala preložiť na východ Slovenska," pripomenulo SME.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #polícia SR #Ján Čurilla