Zomrel bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, podľahol ťažkej chorobe

Vo veku 59 rokov zomrel na rakovinu bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Exšéf Generálnej prokuratúry SR bol dlhodobo chorý.

25.10.2023 15:53 , aktualizované: 16:29
SR Slovensko NRSR Čentéš Trnka výbor vypočutie GP Foto: ,
Na archívnej snímke Dobroslav Trnka.
debata (129)

Informáciu potvrdila Novému Času jeho manželka. Plukovník v zálohe JUDr. Dobroslav Trnka sa narodil 9. novembera 1963 v Skalici. Generálnu prokuratúru viedol v rokoch 2004 až 2011.

Dobroslav Trnka pred procesom za ukrývanie Gorily.

Video
Archívne video

Začínal ako vyšetrovateľ vojenskej prokuratúry – bol členom tímu, ktorý po Nežnej revolúcii vyšetroval nezákonné aktivity ŠtB a polície. Trnkova skupina bola pri skúmaní aktivít len relatívne úspešná, podarilo sa jej síce vďaka zodpovednej práci získať dosť dôkazov na to, aby súd uznal posledného šéfa ŠtB Alojza Lorenca vinným, odsúdený však nikdy nebol.

Na začiatku deväťdesiatych rokov už Dobroslav Trnka pracoval ako vojenský prokurátor. Do styku s politikmi síce bežne neprichádzal, na stôl sa mu vtedy dostala kauza Tisova Vila. Hlavným podozrivým bol vtedajší predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý vraj nariadil krádež spisov ŠtB z vily v Trenčíne, ktoré potom mohol využívať v politickom boji.

Aj keď sa vyšetrovanie nepodarilo dotiahnuť do konca, pretože dospelo k nejasným záverom, Trnku povýšili na šéfa Vojenskej obvodnej prokuratúry a vybudoval si imidž osobnosti, ktorá v tom čase, ako jedna z mála, stála proti Mečiarovi.

Vlani ho súd oslobodil spod obžaloby za prechovávanie nahrávok zo spravodajskej akcie SIS Gorila. Dôkazná situácia sa neposilnila a skutok, ktorý Trnkovi kládli za vinu, bol navyše aj premlčaný. Vyhlásenie sudcu prekvapilo aj samotného Trnku. Ešte hodinu pred rozhodnutím súdu sa totiž počúvali nahrávky, na ktorých znel hlas patriaci finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi.

Trnkov advokát: Nahrávka Gorily je nezákonná.

Video
Archívne video

Trnka bol obžalovaný pre schovávanie nahrávky zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa prokuratúry si Trnka ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť a po prevzatí zvukovej nahrávky Slovenskej informačnej služby, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, ju neodovzdal polícii. Namiesto toho ju medzi rokmi 2007 a 2014 ukrýval s cieľom získať pre seba a podnikateľa Mariana Kočnera majetkový prospech.

Nahrávka s Kočnerom

Ako šéf prokuratúry pôsobil v rokoch 2004 až 2011 a jeho povesť najsilnejšieho muža spravodlivosti zlomila nahrávka s Marianom Kočnerom na ktorej mu nadával za to, že sa snažil vydierať Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorila. Následne bol obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a posledné roky chodil po súdoch.

Kauza Trnka dorazila k Čaputovej. Fico: Je to rozklad štátu. Kolíková: Má právo pýtať sa

Video

Trnka mal dostať od Kočnera v roku 2007 zvukovú nahrávku, ktorá sa mala týkať korupčnej trestnej činnosti, financovania politických strán a privatizovania štátneho majetku. Následne mal Trnka nahrávku ukrývať dlhých sedem rokov, keď bol generálny prokurátor a aj neskôr, keď bol prokurátor. V 2014 mal Kočnerovi nahrávku vrátiť.

Súd v polovici júla 2022 síce uznal, že sa bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka schovávaním nahrávok Gorily dopustil zneužitia svojich právomocí, aj tak ho však nečakane oslobodil.

Verejnosť, rovnako ako polícia, sa o Trnkovom angažovaní sa pri schovávaní Gorily dozvedela zo zhruba 70-minútového audiozáznamu spoločného rozhovoru medzi Trnkom a Kočnerom, ktorý bol zverejnený v októbri 2019. Rovnako ako USB s „hlasom Gorily“, aj tento záznam sa našiel u Kočnera pri domových prehliadkach.

Kočner na slávnej nahrávke Trnkovi vyčítal, že bol vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka s nahrávkou z kauzy Gorila. Kočner vysvetľoval, že predtým od Haščáka za nahrávku zinkasoval milión eur a tvrdil, že mu odovzdal jedinú nahrávku. Vraj však zabudol ešte jednu kópiu u Trnku v trezore.

© Autorské práva vyhradené

129 debata chyba
Viac na túto tému: #Dobroslav Trnka