Hrabko: Vládnuť lepšie ako Matovič a Heger nebude ťažké

Každá nastupujúca vláda by sa mala snažiť prekonať svojich predchodcov a dosiahnuť, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie, dôstojnejšie a spokojnejšie ako predtým. Nízky štandard vládnutia za posledných tri a pol roka však túto úlohu novému kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) výrazne uľahčuje. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

28.10.2023 07:38
nová vláda, prvé rokovanie, Foto:
Robert Fico
debata (26)

Vyhrotené politické súboje vo vnútri vládnej koalície alebo členmi vlády medzi sebou budú podľa Hrabka v budúcnosti skôr výnimočné. „Nemyslím si, že by Robert Fico dopustil až také verejné spory ako Igor Matovič,“ odhaduje. Vnútorné pnutia v trojčlennej koalícii podľa Hrabka vznikať budú, skúsený premiér by však mal ustrážiť, aby neprekročili únosnú mieru.

Takto bola vymenovaná štvrtá Ficova vláda
Video

Predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera podľa Hrabka nastavili nízko latku v rešpektovaní zákona ústavnými činiteľmi. Mnohé improvizácie boli podľa neho na hranici zákona alebo ju dokonca prekračovali. „Pamätáme si igelit natiahnutý v parlamente,“ pripomenul hlasovanie poslancov nakazených vírusom COVID-19 v Národnej rade SR.

Kultúra diskusie v parlamente sa podľa Hrabka príliš nezlepší, keďže doň aj v týchto voľbách postúpilo viacero poslancov známych hrubým a agresívnym slovníkom. Ich vplyv na samotnú parlamentnú prácu už bude podľa neho marginálny.

Najviac ich krúžkovali, teraz sú mimo NR SR

V roku 2020 bol lídrami krúžkovania, v roku 2023 ich v parlamente neuvidíme. Koľko získali krúžkov v roku 2020 a koľko ich v roku 2023 stratili nájdete vo fotogalérii.

Fotogaléria
V parlamentných voľbách v roku 2020 bol Boris...
+12Piatym najkrúžkovanejším kandidátom v...

V parlamente sa podľa neho Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS podarilo vytvoriť stabilnú väčšinu, ktorá sa napokon premietla do menovania v poradí už štvrtej vlády Roberta Fica.

Peter Pellegrini / Robert Fico /  Andrej Danko / Čítajte viac Povolebný prieskum SANEP: Ako sú ľudia spokojní s výsledkami volieb a novou koalíciou

Situácia, v ktorej nová vláda Slovensko preberá, je podľa Hrabka zložitá. „V tomto viac dám na odborníkov ako na politikov. Pán Ódor pripravil akýsi odpočet. Čo sa týka financií, je autoritou napríklad rozpočtová rada. Ale dá sa zhodnúť na tom, že krajina, povedané slovami Václava Havla, ‚nevzkvétá‘. Že situácia nie je dobrá,“ konštatuje Hrabko. Vládny kabinet je zložený zo skúsených ministrov, ale aj úplných nováčikov, výhodou pri riešení problémov by však podľa Hrabka mohol byť skúsený premiér.

Na margo účasti Roberta Fica na samite lídrov Európskej únie v Bruseli 26. a 27. októbra Hrabko povedal, že to najdôležitejšie zaznie v kuloároch a verejnosť sa to dozvie až s odstupom času, ak vôbec. „Robert Fico pozná v Bruseli naozaj každý kút. Na rozdiel od jednoročného premiéra Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera či Ľudovíta Ódora je tam doma. Nemyslím si, že budú až tak zaujímavé oficiálne výstupy, ktoré tam bude mať, skôr tie neoficiálne,“ uzavrel Hrabko.

Fico: Nebudem rešpektovať presadzovanie jediného správneho názoru
Video
26 debata chyba
Viac na túto tému: #Politika #vláda Roberta Fica