Reforma nemocníc bude pokračovať za plného poskytovania starostlivosti

Optimalizácia siete nemocníc bude zatiaľ pokračovať za plného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých nemocniciach na prechodné obdobie.

22.11.2023 09:20 , aktualizované: 19:11
nemocnica, sanitka Foto: ,
debata (6)

Zároveň sa posunie dátum zavedenia maximálnych čakacích dôb na operácie, malo by k tomu dôjsť od roku 2025. Vyplýva to z novely zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú v stredu večer schválili poslanci Národnej rady. Poslanci o nej rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Hlasovaním ukončili 3. schôdzu parlamentu.

Šéf Dôvery: Politici nemôžu klamať ľuďom, že zdravotníctvo má byť zadarmo

Video

Ministerstvo zdravotníctva by po novom do konca roka malo vydávať rozhodnutia o podmienenom zaradení nemocníc do siete. Chce tým zabezpečiť kontinuitu poskytovania zdravotnej starostlivosti aj v nemocniciach, ktoré rozhodnutie v riadnom termíne nedostali.

Rozhodnutia o kategorizácii nedostali niektoré všeobecné a špecializované nemocnice. Od nového roku by tak neboli v zozname kategorizovaných nemocníc. V prvej podmienenej kategorizácii pritom boli uvedené ako zariadenia I. úrovne. Rezort upozornil, že by tak mohlo prísť k významnému zásahu do dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v určitých oblastiach Slovenska.

Majerský k pediatrom: Vláda má iba krátkodobé riešenie

Video

Podľa rezortu bolo potrebné upraviť zákon tak, aby ešte mohlo dôjsť k vydaniu rozhodnutí. „Nepochybne sa tým docieli zabezpečenie kontinuity a dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v želanom rozsahu a kvalite,“ ozrejmil. Zaradenie nemocníc do siete je podľa neho tiež nevyhnutné na riadne pokračovanie v reforme.

Nová legislatíva hovorí tiež o posune dátumu zavedenia maximálnych čakacích dôb na operácie. Pôvodne mal začať platiť od začiatku budúceho roka. Rezort tvrdí, že v prvom roku zberu čakacích listín by to bolo technicky, procesne a organizačne nevykonateľné. Navrhol preto posun účinnosti od roku 2025.

Poslanci zároveň neschválili pozmeňujúci návrh z dielne poslancov za SaS, ktorým chceli skrátiť odklad zavedenia maximálnych čakacích lehôt pri operáciách.

PVV, Fico, Pellegrini, Kaliňák, Danko Čítajte viac Štvrtá Ficova vláda získala dôveru. Ako prebiehala rozprava? Búrlivý Matovič, tichá koalícia a aktívni nováčikovia z PS
6 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #reforma