Srdcervúci príbeh. Slovenský Hačikó čakal na robotníkov 13 rokov. Dožil sa vysokého veku

Aj hlavné mesto Slovenska malo svojho Hačika. Bol maskotom bratislavského Zimného prístavu. Ľudia, ktorí sa o psíka starali, mu dávali rôzne mená. Apollo, Bobčo alebo Dunčík podľa miestnej legendy priplával po Dunaji na dreve z Rakúska. Šteniatko zachránili robotníci z prístavu, ktorí sa oň potom starali. Priblížila Iva Hložková, dobrovoľníčka zo Slovenskej aliancie ochrancov zvierat (SAOZ).

28.11.2023 14:42
Apollo, hačikó Foto:
'Bratislavský hačikó', Apollo.
debata (2)

„Keď z prístavu odišli, psík zostal v prístave a miestni zamestnanci a taxikári mu nosili potravu a postavili mu búdu pod mostom Apollo. V prístave žil 13 rokov,“ uviedla Hložková k príbehu psíka, ktorý sa sám túlal po meste. Jeho dôvera sa ťažko získavala aj tým ľuďom, ktorí ho pravidelne kŕmili, keď robotníci po skončení prác prístav opustili.

Apolla či Bobča si nikto domov nezobral, zostal napospas ulici. Štafetu však prebrali iní ľudia, ktorí psíkovi dali najesť a pohladkali ho. Keďže bol celé dni sám, postupne sa začal vzďaľovať z prístavu a každý deň absolvoval cestu do centra mesta. Vždy sa však vracal naspäť a čakal na svojich robotníkov. „Bola to len šťastná náhoda, že ho nezrazilo auto,“ poznamenáva Hložková a potvrdzuje, že asi v roku 2017 sa v médiách objavil Apollkov príbeh. Vtedy sa ozvali dobrovoľníci zo SAOZ a zariadili mu vyšetrenie u veterinára.

„Zistilo sa, že má choré srdiečko a nádor na semenníku, ďalšiu zimu by už nemusel prežiť,“ hovorí Hložková. Psík bol operovaný a dobrovoľníci zo SAOZ zariadili jeho prijatie do útulku pre psích seniorov pri Trenčíne, kam ho odviezli. „Apollo konečne získal zázemie, rodinu a psích kamarátov a evidentne sa tam cítil dobre. Niektorí jeho priaznivci sa tam boli na neho pozrieť. Prežil tam sedem rokov. V uplynulých týždňoch zomrel ako 20-ročný na starobu,“ uzatvára Hložková.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pes #Apollo #Slovenská aliancia ochrancov zvierat #Hačikó #šteniatka