„V súvislosti s agendou Úradu špeciálnej prokuratúry bolo v rokoch 2022 a 2023 podaných celkovo 274 sťažností na Ústavný súd SR, z ktorých celkovo iba v siedmich prípadoch prišlo ku konštatovaniu porušenia práv sťažovateľov v súvislosti s procesným postupom prokurátorov ÚŠP, z toho štyrikrát ku konštatovaniu prieťahov v konaní,“ upozornil Lipšic.
Poznamenal, že práve agenda ÚŠP prirodzene generuje v porovnaní s inými prokurátormi a súdmi, pomerne veľkú časť ústavných sťažností. „No napriek tomu sa nálezy priamo týkali celkovo siedmich prípadov, v rámci ktorých bolo konštatované porušenie ľudských práv a slobôd,“ zhrnul.
Prokurátori krajských prokuratúr vybavujúci v prvom stupni dozor v trestných veciach v súvislosti so zámerom zrušiť ÚŠP zase upozornili na možné negatívne dôsledky výmeny dozorujúcich prokurátorov v rozsiahlych a závažných trestných veciach.
Čítajte viac Vyšetrovateľ po výpovedi Santusovej obvinil Ďurku a Scholtza, povýšili ho. Prokurátor však zasiahol„Verejnú kritiku pripravovaných legislatívnych zmien z odborného, profesijného hľadiska považujeme za oprávnenú, pretože plnohodnotne v krátkom čase bude nesmierne zložité vystihnúť podstatu jednotlivých trestných káuz vo všetkých ich súvislostiach,“ napísalo v spoločnom stanovisku 25 prokurátorov.
Apelujú na zachovanie kontinuity výkonu dozoru už začatých trestných vecí tak, aby ich dokončili terajší dozorujúci prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Sú tiež za vytvorenie priestoru na odbornú diskusiu v riadnom legislatívnom procese.