„To je iniciatíva Hlasu-SD, ale SNS s nejakou zmenou volebných obvodov súhlasiť nebude. To naši koaliční partneri vedia,“ uviedol Danko na margo novely. Dodal, že čaká, s akým návrhom prídu partneri. Myslí si, že prípadná zmena na dvojkomorový parlament by na Slovensku bola vyhodenými peniazmi.
Podľa Danka netreba meniť ani volebné obvody a ich počet. Tvrdí, že SNS mala najlepšiu regionálnu kandidátku a má tak aj zastúpenie regionálnych poslancov. „Toto sú len také výkriky do tmy a zrušenie volebných obvodov je likvidácia malých strán,“ podčiarkol s tým, že nechce žiť v štáte, kde budú len dve politické strany.
Čítajte viac SaS a PS odmietajú zmenu volebného systému, KDH ju žiada dlhodobo a chce diskusiuPoslanec za SNS Roman Michelko pred časom pre Pravdu povedal, že aktuálne existujú v rámci návrhov na zmenu volebného systému rôzne verzie, aj keď sa oficiálne nerokuje. „Štyri volebné obvody, osem alebo zmiešaný systém. Formulácia v PVV je, že o tom otvoríme diskusiu,“ povedal s tým, že návrh na zmenu mali aj v programe Národnej koalície, ktorá sa s SNS spojila pred voľbami.
Pridá sa KDH ku koalícii? Pellegrini volá po konsenze
Návrh na zmenu volebného systému by do parlamentu mohol prísť ako spoločná novela strán, ktoré podporujú zmenu počtu volebných obvodov a dokázali by spolu nájsť potrebných 90 hlasov od poslancov. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Do parlamentu však táto téma podľa neho nepríde skôr ako v prvej polovici roka.
Pellegrini zdôraznil, že po zmenách vo volebnom systéme nevolá iba Hlas-SD. „Volajú po tom regióny, volá dokonca aj KDH,“ skonštatoval. Na voľby do NR SR tvorí v súčasnosti Slovensko jeden volebný obvod. Pellegrini pripomenul, že v predchádzajúcom volebnom období sa toto ustanovenie dostalo do Ústavy SR, preto na zmenu treba ústavnú väčšinu poslancov, to znamená 90 hlasov. „Budeme sa uchádzať o možnosť získať týchto 90 hlasov. V prípade, že sa 90 poslancov nenájde, táto téma sa nebude dať realizovať. Nezávisí to teda už len od poslancov Hlasu, ale od väčšiny tohto parlamentu,“ doplnil.
Čítajte viac Zmena volebného systému. Zabetónuje sa Smer?Zmeny sa podľa neho väčšinou boja rôzne malé strany, ktoré nemajú dostatočné regionálne štruktúry a majú obavu, že by ich veľké „plnoorganizované“ strany prevalcovali. Pripomenul, že v Českej republike je každý kraj samostatným volebným obvodom. Variantov, ako to na Slovensku pripraviť, je podľa Pellegriniho viac. „Zmene volebného systému sa nebránime, ani sa nebojíme. Priznávame však, že to, či získame podporu 90 hlasov, je dnes otázne,“ dodal.
Vláda podľa svojho programového vyhlásenia rešpektuje, že zmena volebného systému, osobitne počtu volebných obvodov, vyžaduje zmenu Ústavy SR. Je pripravená zriadiť expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí alternatívy legislatívnych zmien volebnej legislatívy pre voľby do NR SR s cieľom zmeny počtu volebných obvodov.