Kde zobral státisíce? Fico kúpil byt, na ktorý by jeho oficiálne príjmy nestačili, tvrdí nadácia

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) kúpil byt, na ktorý by jeho oficiálne uvádzané príjmy nestačili.

06.01.2024 12:40 , aktualizované: 15:39
fico Foto:
Bytový dom na Okánikovej ulici v bratislavskom Starom meste, kde premiér Robert Fico kúpil luxusný apartmán.
debata (2296)

Tvrdí to Nadácia Zastavme korupciu. Ide o státisícovú nehnuteľnosť na jednej z najlepších bratislavských adries. Byt v luxusnej rezidencii Sokolská pod Slavínom si štvornásobný premiér Robert Fico doteraz prenajímal od svojho straníckeho kolegu a bývalého šéfa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka. Podľa katastra na byte nie je hypotéka.

Fico: Regióny potrebujú impulz
Video

„Fico pritom nechce povedať, za koľko mu Muňko byt predal s argumentom, že je to jeho súkromná vec. Premiér tak sám ignoruje základné a zákonné princípy kontroly verejných funkcionárov a ich majetkov,“ uviedla nadácia.

Podľa údajov z katastrálneho portálu Fico byt kúpil v hotovosti, nehnuteľnosť nie je zaťažená žiadnou ťarchou a teda bola jeho kúpa financované bez hypotéky. Na liste vlastníctva figuruje iba meno premiéra Fica, jeho manželka Svetlana vlastníčkou nie je. Podľa Plus 7 dní bola v roku 2021 hodnota bytu viac ako 600-tisíc eur.

Denník SME v roku 2021 uviedol, že byt má rozlohu 120 metrov štvorcových a k tomu terasu so 180 štvorcami.

Predseda Smeru si na základe analýzy majetkov lídrov strán, ktorú vypracovávala Nadácia v spolupráci s portálmi Finstat.sk a Transparex.sk, užíva luxus, ktorý však neuvádza v priznaniach. Ako advokát zarobí viac ako politik. Z funkcie poslanca parlamentu mal predvlani ročný plat 36 720 eur, pričom ako advokát zarobil 52 600 eur. Podľa nadácie by na takýto zárobok musel Fico pracovať naplno ako advokát najmenej dva až tri dni v týždni, prípadne mať astronomickú hodinovú taxu.

Počas covidu do kaštieľa

Robert Fico si podľa Nadácie Zastavme korupciu za svoju dlhoročnú politickú kariéru zvykol, že nič vysvetľovať nemusí. Dodnes neobjasnil svoju cestu súkromným lietadlom, ktoré v roku 2022 letelo do Abú Zabí s medzipristátím v Turecku. Médiá vtedy upozornili, že Abú Zabí je len 150 kilometrov od miesta, kde sa zdržiaval stíhaný oligarcha Miroslav Výboh. Robert Kaliňák zo Smeru vtedy tvrdil, že za súkromný let platil on, aby poslancovi Ficovi nevznikli náklady. Takýto dar by mal Fico uviesť v majetkovom priznaní, upozornila nadácia.

Robert Fico, rekonštrukčný snem, Smer Čítajte viac Fico nevie, čo s plávaním v kaštieli: Mám si pýtať papier od záhradníka?

Zároveň pripomenula, že počas pandémie COVIDu rehabilitoval Fico v kaštieli vo Vinosadoch, keď boli mnohé zariadenia zatvorené. Kaštieľ vlastnila spoločnosť Obnova Kultúrnych pamiatok, za ktorou bola schránková spoločnosť Johnson Developments LLC. Nadácia Zastavme korupciu zistila, že v minulosti do kaštieľa investoval ďalší stíhaný oligarcha – Jozef Brhel. Nadácia vtedy podala podnet na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií NR SR pre podozrenie, či nejde o zákonom zakázaný dar a či ho poslanec Fico nedostal v súvislosti s výkonom svojej funkcie. Výbor po desiatich mesiacoch konanie zastavil, lebo nič nezistil.

Roky u Bašternáka

Fico zvykne bývať v luxuse, hoci oficiálne veľký majetok nevlastní. Do roku 2019 mal ako premiér prenajatý byt v luxusnom komplexe Bonaparte v najdrahšej časti Bratislavy. Odsťahoval sa, keď developera Bonaparte Ladislava Bašternáka blízkeho Smeru odsúdili za daňové úniky. Konkurzná správkyňa vtedy uviedla, že pred odchodom platil Fico mesačný nájom 2 650 eur. Odtiaľ sa odsťahoval práve do rezidencie Sokolská.

zväčšiť Komplex Bonaparte, kde býval aj Robert Fico. Foto: Ivan Majerský, Pravda
Bonaparte Komplex Bonaparte, kde býval aj Robert Fico.

Fico oficiálne vlastní podľa majetkového priznania auto, pozemky a vinice. Nadácia ďalej poukazuje na to, že Fico v majetkových priznania neuvádza ani luxusné hodinky, hoci sa s nimi opakovane ukazoval na verejnosti. Išlo o rôzne hodinky v hodnotách sedemtisíc eur, osemtisíc eur a 20-tisíc eur. Rovnako v majetkovom priznaní neuvádzal ani motorku, na ktorej sa po Bratislave premával v lete 2021. „V USA stojí približne 11-tisíc dolárov, pričom Ficov kúsok má vylepšený výfuk a niekoľko ďalších detailov, ktoré cenu ešte zvyšujú,“ píše nadácia.

Oveľa viac nehnuteľností ako samotný expremiér majú jeho príbuzní. Ficov syn Michal napríklad nadobudol byt bez hypotéky v lukratívnej lokalite v centre Bratislavy. „Robert Fico nikdy neplatil žiadne sankcie a nikto ho účinne nekontroloval, a to napriek skutočnosti, že využíval cudzie luxusné nehnuteľnosti a podával majetkové priznania, v ktorých neuvádzal dary a veci nosené na verejnosti. Je ukážkovým príkladom toho, ako u nás kontrola majetkov politikov nefunguje,“ konštatuje na záver Nadácia Zastavme korupciu.

kauza B.A. Haus, kauza Bašternák, Bonaparte, Čítajte viac Fico chce otázku svojho bývania vyriešiť toto leto
2k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Robert Fico #Slavín #Nadácia Zastavme korupciu