Najvyššiu dôveryhodnosť z politikov majú Pellegrini, Čaputová a Fico. Matovič opäť na chvoste

Najdôveryhodnejším politikom je predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas), nasledovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou a predsedom vlády Robertom Ficom (Smer). Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK.

09.01.2024 13:55
pellegrini, čaputová, fico Foto:
Peter Pellegrini, Zuzana Čaputová a Robert Fico na koláži snímok.
debata (61)

Pellegrinimu dôveruje alebo skôr dôveruje 37 percent opýtaných, Čaputovej 34 percent a Ficovi 33 percent respondentov. Naopak, najmenej dôveryhodnými politikmi sú Igor Matovič (hnutie Slovensko), Marian Kotleba (ĽSNS) a Krisztián Forró (Aliancia). Ich dôveryhodnosť je aktuálne nižšia ako 10 percent.

„Napriek postupnému poklesu bola dlhodobo najdôveryhodnejšou političkou prezidentka Zuzana Čaputová. Jej dôveryhodnosť sa po voľbách v roku 2019 vyšplhala takmer na 70 percent a následne postupne klesala,“ uviedla agentúra Median SK. Pellegrini a Fico si počas roka udržiavali pomerne stabilnú úroveň dôvery. Ich dôveryhodnosť výraznejšie narástla po parlamentných voľbách. V októbri 2023 po prvýkrát predbehol v dôveryhodnosti prezidentku predseda parlamentu Pellegrini.

zväčšiť Dôveryhodnosť politikov Foto: Median SK
dôveryhodnosť politikov MEDIAN Dôveryhodnosť politikov

Výraznejšie rástla dôveryhodnosť predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka. Aktuálne je štvrtým najdôveryhodnejším politikom s 20-percentnou dôverou. Jeho dôveryhodnosť začala narastať postupne už v období pred voľbami, pričom aj naďalej možno pozorovať ďalší rast jeho dôveryhodnosti aj v období po voľbách, rovnako ako v prípade všetkých predsedov súčasných koaličných strán.

Peter Pellegrini, prezidentské voľby, parlament, Andrej Danko Čítajte viac Špekulácie sa skončili. Dokáže byť Pellegrini nadstranícky prezident? Politológ: Nikto nechodí do Bystrice oznámiť, že nekandiduje

Spomedzi súčasných opozičných predsedov strán vidieť nárast len v prípade predsedu hnutia Progresívne Slovensko Michala Šimečku, ktorý je piatym najdôveryhodnejším politikom (19 percent). Za ním nasledujú Milan Uhrík (Republika), ktorému dôveruje 17 percent opýtaných, Boris Kollár (Sme rodina) 16 percent, Eduard Heger (Demokrati) 15 percent, Richard Sulík (SaS) 13 percent, Milan Majerský (KDH) 12 percent a poslednú trojku najdôveryhodnejších politikov obsadili Forró (10 percent), Kotleba (9 percent) a Matovič (7 percent). Dôveryhodnosť predstaviteľov opozičných parlamentných alebo mimoparlamentných strán si udržiavala podobnú úroveň alebo mierne klesala.

V prípade deklarovanej znalosti politikov poskočili dopredu najmä Michal Šimečka a šéf KDH Milan Majerský. Na začiatku roka 2023 tvrdila ešte pätina populácie, že týchto politikov nepozná. „Dnes deklarujú ich neznalosť len tri percentná, respektíve šesť percent opýtaných,“ uvádza agentúra.

parlament, pellegrini Čítajte viac SANEP o dôveryhodnosti politikov v decembri: Pellegrinimu narástla popularita viac ako iným

Slováci najviac dôverujú hasičom

Jednoznačne najdôveryhodnejšou spomedzi sledovaných národných inštitúcií je Hasičský a záchranný zbor. Dôveru mu stabilne vyslovuje približne 80 percent populácie. S výraznejším odstupom nasledujú Armáda SR (58 percent) a samosprávy (52 percent). Naopak, najmenej dôveryhodnými sú už dlhodobo Národná rada SR, súdy a vláda SR.

zväčšiť Dôvera národným inštitúciám Foto: Median SK
Dôvera národným inštitúciám Dôvera národným inštitúciám

Najdôveryhodnejšími medzinárodnými inštitúciami sú V4 a OSN, nasledujú NATO a Európska únia. V prípade Európskej únie sa dá z dlhodobého hľadiska pozorovať pokles deklarovanej dôvery.

Agentúra Median SK robila prieskum od 13. novembra do 17. decembra na reprezentatívnej vzorke 1 086 respondentov vo veku 18 a viac rokov kombináciou osobného a online opytovania.

pellegrini, fico, šimečka Čítajte viac SANEP o dôveryhodnosti politikov: Fico a Pellegrini si v októbri polepšili, Šimečka spadol až za Matoviča
61 debata chyba
Viac na túto tému: #hasiči #parlament #Igor Matovič #Peter Pellegrini #dôveryhodnosť politikov #HaZZ #Zuzana Čaputová