Nedeľa bola v znamení celodenného dažďa a vzostupu hladín. Ako bude cez týždeň?

Zvlnený studený front spojený s rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu priniesol v nedeľu na väčšinu územia Slovenska trvalý, ojedinele aj výdatný dážď. O detailoch informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

11.02.2024 10:49 , aktualizované: 20:13
debata (1)
Počasie na týždeň: Vrátia sa aj mrazy, ale len niekde
Video

„Najvyššie 24-hodinové úhrny zrážok sme k 17.00 h zaznamenali v horných častiach povodí Nitry, Hrona, Ipľa a Slanej. Tu spadlo od 20 do 45 mm zrážok,“ informovali. „Vo vyšších polohách to bolo ojedinele aj výrazne viac, s maximom v Demänovskej doline, kde zo zvlneného studeného frontu doteraz spadlo 80,8 mm zrážok,“ dodali.

V uvedených povodiach prišlo pri intenzívnych zrážkach aj k výraznému vzostupu hladín. Tretí stupeň povodňovej aktivity bol prekročený na toku Revúca v Podsuchej, na úroveň 2. stupňa povodňovej aktivity sa vrátila aj hladina na veľkých tokoch Východoslovenskej nížiny. K prekročeniu 1. a 2. stupňa povodňovej aktivity došlo aj na niektorých tokoch v povodí hornej Nitry, horného Váhu a horného Hrona.

Meteorológovia očakávajú vo večerných a nočných hodinách čiastočné ustávanie zrážok, najmä na juhu západného a stredného Slovenska, na severe a východe počas pondelka (12. 2.). „Kulminácie hladín na tokoch v dotknutých povodiach očakávame počas nočných hodín,“ dodal SHMÚ.

Odvážna Slovenka na Islande. Po výbuchu sopky si opekala na láve
Video
1 debata chyba
Viac na túto tému: #dážď #SHMÚ #povodne